Mieszkanie idealne. Jakie powinno być?

W artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: jakie powinno być mieszkanie idealne. Mogą pojawić się tu wątpliwości, czy da się w ogóle takie mieszkanie wskazać, skoro różni nabywcy mają różne preferencje i potrzeby? Spróbujemy je rozwiać, prezentując te cechy uniwersalne mieszkań, które mogą być szczególnie istotne dla komfortu codziennego życia. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury.

Lokalizacja

Jak podpowiada nasz rozmówca z firmy deweloperskiej Samson Dom, lokalizacja wciąż jest jednym z kluczowych czynników przy zakupie nieruchomości przez osoby prywatne. Zwłaszcza w dużych miastach wybór dzielnic i miejsc do zamieszkania jest spory. Przy czym nie każda lokalizacja będzie tak samo odpowiednia dla różnych osób – w zależności od tego, czy będzie to rodzina z dzieckiem, singiel, student czy może senior, nabywca może zwracać uwagę na inne zalety danego miejsca. Przyszli lokatorzy mieszkania, zależnie do wieku, stanu rodzinnego i innych czynników, mogą brać pod uwagę bliskość do centrum miasta, szybki dojazd na uczelnię, dobrze działającą komunikację miejską (ważna sprawa dla niezmotoryzowanych), obecność szkół i przedszkoli w sąsiedztwie. Dla większości osób poszukujących mieszkania ważne jest również to, jak wygląda jego najbliższa okolica – przede wszystkim czy jest bezpieczna i estetyczna. Idealnie jest też, jeśli w pobliżu znajdują się tereny zielone, gdzie można np. wyjść na spacer ze swoim czworonogiem lub zrelaksować się pod ciężkim dniu. Z kolei za dużą niedogodność większość osób poszukujących idealnego mieszkania uważa nadmierny hałas wynikający z sąsiedztwa lotniska, torów czy drogi szybkiego ruchu, niepożądanym sąsiadem są też zakłady przemysłowe.

Funkcjonalność

Funkcjonalność mieszkania to jego druga cecha, której nie może zabraknąć w tym zastawieniu. Kluczowy jest tutaj, co oczywiste, metraż mieszkania, gdyż wiadomo, że większe mieszkanie łatwiej zaaranżować zgodnie ze swoimi potrzebami. Klienci ze względu na ograniczenia finansowe muszą zazwyczaj zawierać rozsądny kompromis między swoimi potrzebami jeśli chodzi o wielkość mieszkania (uwzględniając przy tym np. możliwość powiększenia się rodziny) a możliwościami nabywczymi. Ale równie ważny jak sam metraż jest układ mieszkania, a szczególnie takie jego cechy jak: osobna kuchnia lub aneks kuchenny, pokoje oddzielne czy przechodnie, wielkość korytarza, wielkość i liczba łazienek, ale też układ ścian nośnych i działowych oraz dostęp do piwnicy. Mówiąc o funkcjonalności, warto też mieć na uwadze cały budynek, a więc jego wiek, standard wykończenia, odpowiednią ochronę oraz udogodnienia dla mieszkańców. W przypadku nowych mieszkań na sprzedaż zazwyczaj te wymogi są spełnione, inaczej sprawa wygląda przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Takie mieszkanie powinno być zawsze dokładnie sprawdzone pod kątem prawnym i technicznym, aby uniknąć przykrych niespodzianek po jego zakupie.

śr. ocena 5 / głosów 6