Jakie meble najlepiej się sprawdzą w pomieszczeniach typu loft

Pomieszczenia loftowe to nie tylko wielkie przestrzenie pofabryczne adaptowane na potrzeby mieszkalne. To także niewątpliwe wyzwanie dla architekta wnętrz. Jakimi meblami zapełnić tak duże mieszkanie, by nie tylko nie straciło ono swego pierwotnego charakteru, ale by jeszcze bardziej zyskało na urodzie?

Co to jest loft?

Loft to przestrzeń w budynku postindustrialnym (poprzemysłowym), która została zaaranżowana na potrzeby mieszkalne. Coraz częściej jednak, z braku „oryginalnych” budynków tego rodzaju, tworzone są mieszkania o cechach loftu.

Czym charakteryzują się aranżacje loftowe?

Tym, że na każdym kroku przypominają o swym fabrycznym rodowodzie: są zimne, surowe, można wręcz powiedzieć, że w pierwszej chwili – nieprzytulne. Efekt ten osiągany jest poprzez pozostawianie fragmentów ścian z zupełnie surowej cegły, eksponowanie elementów instalacji elektrycznych, czy niekiedy wręcz nieskrępowane użycie betonu. Jeśli do tego dodamy zastosowanie materiałów typu stal i szkło, stanie się jasne, jakim wyzwaniem jest umeblowanie takiego właśnie mieszkania.

Jakie meble do loftu?

Przede wszystkim takie, które nie narzucają się swoimi gabarytami. Po drugie, powinny być to meble takie, których powierzchnie korespondują z surowym klimatem wnętrza. Jednym słowem – zero „ozdobników”, złoceń czy innych „barokowych” dygresji. Czym zatem przełamać chłód bijący z poprzemysłowej przestrzeni? Na przykład naturalnym drewnem w różnych konfiguracjach. Może być ono łączone ze stalą, bielone, obrabiane gładko lub wręcz przeciwnie – celowo postarzone i noszące wyraźne ślady użytkowania. Ta ostatnia cecha jest niezwykle znacząca. Meble w pomieszczeniach pofabrycznych lub na takie stylizowanych powinny mieć w sobie właśnie ten ludzki pierwiastek. Dzięki temu będą wnosić element życia nawet w skrajnie minimalistycznie  urządzonych loftach.

Jeśli szukasz mebli, które będą prawdziwą ozdobą twojego loftu i nadadzą mu jeszcze więcej industrialnego charakteru, wybierz meble z drewna i stali – materiałów idealnie sprawdzających się w poprzemysłowych wnętrzach. Więcej informacji znajdziesz na stronie szczecińskiej firmy Steelove (http://www.steelove.pl).

śr. ocena 5 / głosów 6