zasłony

Materiały na zasłony. Wybieramy tkaniny zasłonowe

Zasłony to nie tylko efektowny dodatek do wystroju wnętrza domu i mieszkania, ale także dobra ochrona przed światłem i hałasem. Aby jednak zasłony prezentowały się estetycznie w danym pomieszczeniu, powinny być odpowiednio dobrane. Wybierając zasłony do swojego domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich kolorystykę, ale także rodzaj materiału i jego grubość.

Zasłony – jaki materiał wybrać?

Zasłony występują w szerokiej palecie kolorystycznej oraz w dużym wyborze materiałów. Niektóre z nich są lekkie i zwiewne, a inne ciężkie i dobrze chroniące wnętrze przed światłem. Jeśli szczególnie zależy nam na praktycznej funkcji zasłon, a mianowicie na ochronie przed słońcem, powinniśmy postawić na materiały grubsze, które przepuszczają także mniej światła. Jeśli natomiast zasłony mają pełnić głównie funkcję estetyczną, możemy wybrać zarówno lekkie, jak i cięższe materiały. Najważniejsze jednak, aby zasłony ładnie komponowały się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Jeżeli chcemy mieć naprawdę duży wybór, warto sprawdzić ofertę specjalistycznych sklepów, takich jak na przykład sklep internetowy Magia Firan.

Dobrym wyborem będą także materiały łatwe w pielęgnacji, które możemy samodzielnie prać. Powinny być one także mało podatne na gniecenie oraz wytrzymałe. Wybierając zasłony w intensywnych lub ciemnych kolorach, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jakość materiału. Dobrej jakości zasłony nie będą bowiem zmieniały swojego koloru ani płowiały wraz z upływem czasu.

Lekkie czy ciężkie tkaniny?

Warto także zdecydować, czy preferujemy ciężkie, czy też może lżejsze zasłony. Te drugie będą dobrze prezentowały się w niewielkich pomieszczeniach, z kolei w przypadku ciężkich zasłon, warto rozważyć ich wybór raczej do większych wnętrz. Dobrym wyborem w przypadku lekkich tkanin będzie np. zwiewny jedwab lub perkal, z kolei cięższe tkaniny polecane na zasłony to żakard oraz welur. Dobrą opcją dla alergików będzie z kolei bawełna oraz len, gdyż są to tkaniny, które nie zatrzymują kurzu. Wybierając jednak lekkie tkaniny, takie jak tiul, woal czy poliester, warto mieć świadomość, że nie blokują one w dużym stopniu promieni słonecznych oraz nie tłumią hałasów z zewnątrz. Pełnią więc bardziej funkcję dekoracyjną niż praktyczną. Z kolei żakard, welur i aksamit pozwalają na ocieplenie pomieszczenia oraz lepiej chronią wnętrze domu przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Wybierając cięższe tkaniny na zasłony, powinniśmy się także zaopatrzyć w mocniejszy karnisz, który utrzyma na sobie ich ciężar.

śr. ocena 5 / głosów 3