żaluzje

Kryteria wyboru żaluzji

Wewnętrzne rolety i żaluzje coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko w biurach, sklepach i innych lokalach, w których pracujemy i które odwiedza wiele osób. Chętnie wybieramy je także do naszych domów i mieszkań. Głównym przeznaczeniem zarówno rolet, jak i żaluzji jest regulacja ilości światła, które wpada do wnętrza pomieszczenia. W naszym artykule wypunktujemy, czym różnią się od siebie obydwa rozwiązania i opowiemy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze żaluzji.

Różnice między roletami i żaluzjami

Zanim przejdziemy do kryteriów wyboru żaluzji do pomieszczeń, warto opowiedzieć, czym różnią się one od rolet, ponieważ często mylimy te dwa produkty. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, głównym zadaniem elementów montowanych na naszych oknach jest regulacja ilości światła, które wpada do wnętrza pomieszczeń. Ponadto pomagają nam one zachować prywatność, podobnie jak domowe firany i zasłony, jednak to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze. Rolety wewnętrzne zawsze wykonywane są z różnego rodzaju tkanin, natomiast w przypadku żaluzji wybór jest większy. Większość żaluzji, poza tzw. verticalami, składa się z równoległych do siebie poziomych elementów, które nazywamy lamelami. Rolety natomiast to głównie arkusze materiału, które są nawinięte na rolkę.

Jak wybrać odpowiednie żaluzje?

Jeszcze pewien czas temu żaluzje produkowane były wyłącznie z aluminium – dziś mamy do wyboru także żaluzje poziome z lamelami drewnianymi, bambusowymi, wykonanymi z tworzyw sztucznych. Inne rozwiązanie to żaluzje pionowe, verticale, tworzone głównie z różnego rodzaju syntetycznych materiałów. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Tapparella z salonami w Szczecinie, Karninie i Gorzowie Wielkopolskim, nowoczesne żaluzje to rozwiązania solidne i trwałe. Trzeba przy tym dodać, że w niektórych przypadkach delikatne lamele żaluzji aluminiowych mogą się wygiąć, na przykład podczas uderzenia w nie piłką, czy inną twardą zabawką. Lepiej więc nie wybierać ich do pokoju dziecka, za to świetnie sprawdzą się na przykład w biurze i wszędzie tam, gdzie nie będziemy ich zbyt często podnosić. Do domu, czy mieszkania, warto wybrać żaluzje z drewnianymi lamelami, które dostępne są w różnych, naturalnych kolorach. Wpasują się w każdy design, od popularnego ostatnio surowego i minimalistycznego stylu po klasyczny, ciepły wystrój. Żaluzje z drewnianymi lamelami to również dobre rozwiązanie na przykład do salonu fryzjerskiego, kosmetycznego, czy salonu masażu. Żaluzje pionowe, wykonane z materiału, dedykowane są przede wszystkim do domów i mieszkań jako alternatywa dla uciążliwych firan.

śr. ocena 5 / głosów 1