urzadzanie lazienki ceramika

Jak umeblować łazienkę, by prezentowała się praktycznie i stylowo?

Łazienka to jedno z ważniejszych i najintensywniej wykorzystywanych pomieszczeń. Powinno być zarazem praktyczne i efektowne, reprezentacyjne, a jednocześnie zapewniające intymność, wystarczająco przestronne, ale też przytulne. Pogodzenie wielu sprzecznych cech wymaga przygotowania i dobrego przemyślenia wszystkich kwestii związanych z aranżacją tego pomieszczenia. Zwracając uwagę na kilka kluczowych obszarów, można zaprojektować łazienkę marzeń.

Najważniejsze elementy wystroju, wyposażenia i umeblowania eleganckiej łazienki

Aranżacja łazienki jest zawsze bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ musi ona łączyć w sobie efektowny i stylowy wygląd, wysoką funkcjonalność oraz pasować do oczekiwań i przyzwyczajeń użytkowników. Często projektant musi sprostać wielu ograniczeniom, do których należy zwykle dość niewielka ilość miejsca, znacznie zmniejszająca możliwości zagospodarowania przestrzeni skosy, czy konieczność pomieszczenia wielu dodatkowych elementów, np. kotła gazowego czy wstawienia pralki lub suszarki. Mimo możliwych trudności niemal każdą łazienkę można jednak przekształcić w atrakcyjne pomieszczenie, które może być zarazem praktyczne w codziennym użytkowaniu, pełnić funkcję domowego Spa oraz stanowić wspaniały element całego wystroju domu albo apartamentu. Wiele zależy od doboru odpowiednich rozwiązań, właściwym zestawieniu materiałów, wyposażenia czy umeblowania

– zauważa specjalista z Salonu Łazienek Maxima, oferującego kompleksowe wyposażenie, armaturę i meble łazienkowe.

Najważniejszym elementem projektu łazienki jest określenie stylu, w jakim ma być urządzona. Wpływa to nie tylko na dobór konkretnych materiałów, ale też użyte barwy czy rozplanowanie przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie charakteru łazienki do pozostałych pomieszczeń, tak, by wchodząca do niej osoba miała poczucie harmonii całego wnętrza. W domach urządzonych tradycyjnie sprawdzą się więc zwykle rozwiązania klasyczne – mogą to być na przykład połączenia kamienia naturalnego czy okładziny ceramicznej utrzymanej w podobnej stylistyce, armatury retro czy luster w zdobionych ramach. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, w łazience sprawdzą się np. utrzymane w jednolitej kolorystyce wielkoformatowe kafelki, elementy z hartowanego szkła czy nowoczesne kaskadowe wylewki.

Następnym krokiem jest zwykle zastanowienie się nad funkcjonalnością pomieszczenia i oczekiwaniami użytkowników. Kwestii, które wymagają dobrego przemyślenia, jest zwykle przynajmniej kilka. Jeśli poranną toaletę wykonuję jednocześnie dwie osoby, nieodzowna będzie podwójna umywalka oraz szerokie lustro. Gdy z pomieszczenia będą korzystać zarówno zwolennicy prysznica, jak i relaksującej kąpieli w wannie w wyposażeniu powinny znaleźć się oba te elementy. W sytuacji, gdy w domu ma znaleźć się tylko jedna łazienka, a osób, które będą z niej wspólnie korzystać, jest więcej, konieczne będzie uwzględnienie bardziej zróżnicowanych wymagań, np. w sprawie ułatwień dla dzieci czy osób starszych.

Projektując łazienkę, trzeba się też zastanowić nad materiałami, które zostaną użyte zarówno do jej wykończenia, jak i wyposażenia oraz umeblowania. Najpopularniejszym sposobem na łazienkę jest korzystanie z kafelków, układanych zarówno na ścianach, jak i podłodze. Ciekawymi alternatywami jest kamień naturalny, zwykle trwały granit lub marmur, a także modne drewno egzotyczne z gatunków zapewniających wodoodporność. Coraz częściej użytkownicy decydują się na używanie mniej typowych wykończeń, od stosowania specjalnych syntetycznych powłok, np. z żywicy, przez tafle hartowanego szkła klejonego, aż po modny impregnowany beton architektoniczny. Podobna różnorodność panuje także, jeśli chodzi o wyposażenie łazienki w podstawowe urządzenia. Poza klasyczną ceramiką coraz częściej stosowany jest kamień naturalny lub syntetyczny, a także drewno i stal niedrzewna.

O czym warto pamiętać, projektując łazienkę?

Wystrój, wyposażenie i umeblowanie powinny ułatwiać zarówno dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni, jak i wpływać na uzyskanie odpowiadających użytkownikom efektów wizualnych. Przy projektowaniu łazienki ważne jest rozmieszczenie poszczególnych elementów, by zapewniając pełną funkcjonalność, wykorzystać atuty związane z kształtem pomieszczenia, jego rozmiarem, czy nawet usytuowaniem wejścia i okna.

Planując wyposażenie, które znajdzie się w łazience, warto zadbać o to, by jego kształty odpowiadały stylowi pomieszczenia i harmonizowały z innymi użytymi elementami. Poza kwestiami związanymi z ilością dostępnego miejsca i funkcjonalnością ważne też są rozmiary poszczególnych urządzeń – wielkość umywalki, kształt i pojemność wanny czy szerokość wejścia do kabiny prysznicowej. Warto również zadbać o to by użyta armatura była wygodna w obsłudze oraz pasowała do reszty pod względem wielkości, kształtu i koloru.

Nie można też zapominać o tym, że komfortowe korzystanie z poszczególnych urządzeń wymaga odpowiedniej ilości miejsca wokół nich. Z pewnością nie warto koncentrować nadmiernie wszystkich elementów blisko siebie, jednak zbyt duże odległości np. między sedesem a umywalką również nie będą dobrym pomysłem. Najistotniejsze jest zapewnienie wystarczającej przestrzeni wokół umywalki, sedesu oraz wejścia do kabiny prysznicowej. Poświęcanie wygody czy funkcjonalności efektom wizualnym nigdy nie jest dobrym pomysłem i nawet jeśli początkowo spotka się z akceptacją użytkowników, to z czasem w większości przypadków zmienią oni zdanie.

Przy projektowaniu łazienki niezwykle istotny jest odpowiedni dobór kolorów. Warto pamiętać o tym, że użyte barwy i ich zestawienia wpływają nie tylko na to, jak postrzegamy wielkość pomieszczenia, ale również na to, jak będziemy odbierali jego atmosferę. Jeśli łazienka ma być miejscem relaksu, nie wolno o tym zapominać. Wśród cech wpływających na charakter łazienki są nie tylko barwy, ale też wykorzystane faktury oraz sposób wykończenia ich powierzchni. Zupełnie inne efekty można uzyskać za pomocą dużych błyszczących płaszczyzn, a inne stawiając na głęboki mat.

Elementem, który nie zawsze jest w pełni doceniany, jest oświetlenie łazienkowe. Dobrym pomysłem będzie korzystanie z możliwości używania różnych źródeł światła, tak, by to samo pomieszczenie mogło zarówno zapewnić wystarczającą jasność do szczególnie wymagających zabiegów higienicznych, jak i zagwarantować ilość światła potrzebną na co dzień, a także pomóc w tworzeniu odpowiedniego nastroju do wypoczynku i odprężenia. Dobrze rozmieszczone punkty świetlne z niezależnymi od siebie włącznikami, a w większych łazienkach podkreślanie światłem istnienia w pomieszczeniu odrębnych stref to jeden z kluczy do odniesienia w tym obszarze pełnego sukcesu.

śr. ocena 5 / głosów 1