meble do pokoju dziecka w wieku przedszkolnym

Jak dobrać meble do pokoju dziecka w wieku przedszkolnym?

Wraz ze wzrostem dziecka, zmianom ulegają jego potrzeby. Kiedy maluszek kończy 3 lata nadchodzi czas na przemeblowanie jego pokoju. Urządzanie przestrzeni przedszkolaka wymaga dużej dbałości o funkcjonalność i bezpieczeństwo. Musi również mieścić miejsce do wypoczynku, nauki i zabawy. Wbrew pozorom – połączenie tych wszystkich funkcji wcale nie jest proste. Podpowiadamy, jak dobrać meble do pokoju dziecka w wieku przedszkolnym.

Strefa snu

Strefa snu to miejsce, w którym maluch odpoczywa, wycisza się i nabiera sił na kolejny dzień. Ważne jest, by ten fragment pokoju był utrzymany w spokojnym tonie. Ogranicz dodatki i intensywne kolory, które mogłyby rozpraszać dziecko. W strefie snu najważniejszym meblem jest łóżko. Jak tłumaczy Pani Patrycja – ekspert z firmy Furnero:

Kiedy maluch nieco podrośnie, z niewielkiego łóżeczka dziecięcego może przenieść się do standardowego łóżka. Dla dzieci w wieku przedszkolnym przeznaczone są modele o wymiarach około 90×140-160 cm. Jeśli natomiast rodzicom czy opiekunom zależy na tym, by zakupiony mebel posłużył znacznie dłużej – polecamy łóżko o większym rozmiarze, np. 90×200 cm.

W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu warto rozważyć zakup łóżka piętrowego lub łóżka z biurkiem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Obok łóżka warto umieścić niewielki stolik nocny, na którym stanie lampka emitująca ciepłe, przygaszone światło. W strefie snu może również pojawić się fotel, który będzie wygodnym kącikiem do czytania – zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów w ciągu dnia. 

Strefa zabawy

W życiu każdego przedszkolaka zabawa jest nieodłącznym aspektem życia. W związku z tym, aranżując pokój należy wyodrębnić osobną przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do tego celu. Meble dla dziecka powinny być dobrane w taki sposób, by pomieściły zabawki, ale również były stabilne i bezpieczne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które pomogą odpowiednio zaaranżować przestrzeń. Postaw na różnorodność. Wybierz szafki z licznymi szufladami, skrzynie i pojemniki. Na wysokości wzroku dziecka powieś półkę, na której poukładasz książki.

Doskonałym rozwiązaniem, które w znacznym stopniu ułatwi aranżację wnętrza, będzie także gotowy system mebli. Decydując się na zakup całego zestawu zyskujesz gwarancję, że gotowy efekt będzie spójny i estetyczny.

Strefa nauki

W wieku przedszkolnym nauka przebiega w formie zabawy. Rysowanie, malowanie, kolorowanie – to czynności, które wymagają odpowiedniego miejsca. To, co powinno znaleźć się w strefie nauki to przede wszystkim stolik i krzesełko lub tradycyjne biurko z regulowanym krzesłem. Tuż obok postaw niewielką półkę lub kontenerek, który pomieści plastelinę, farby, kredki i kolorowanki. Jeśli to możliwe – strefę nauki zorganizuj w pobliżu okna. W ten sposób zapewnisz maluchowi dostęp do naturalnego oświetlenia.

śr. ocena 4.9 / głosów 62