Fototapety ze zdjęcia. Dlaczego warto?

Fototapety to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Jakością i wytrzymałością biją na głowę mdłe wspomnienie kiczowatych ozdób ściennych sprzed dekad. Do wyboru mamy tysiące wzorów – z łatwością znaleźć można wśród nich oryginalny motyw, który doskonale sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Prawdziwym hitem okazują się jednak niepowtarzalne fototapety ze zdjęcia. Jakie są ich zalety?

Decydując się na ozdobienie ściany fotografią z prywatnej kolekcji zyskujemy pewność, że nikt inny nie urządzi wnętrza w podobny sposób. A przecież jedną z podstawowych funkcji wystroju jest podkreślenie indywidualności i charakteru właściciela mieszkania czy domu. Mało który element aranżacyjny zrealizuje to zadanie równie dobrze, co fototapeta ze zdjęcia.

Wspomnienia pięknych chwil

Dzięki niej ściana salonu bądź sypialni czy nawet łazienki lub kuchni odzwierciedli naszą osobowość również poprzez emocjonalny związek z przedstawionym na fototapecie motywem. Może to być bowiem na przykład widok bliskiej osoby, ukochanego zwierzaka czy miejsca kojarzącego się nam z beztroskim dzieciństwem albo podróżą życia. Fototapeta to oryginalna i o wiele bardziej efektowna alternatywa dla zdjęć tradycyjnie umieszczanych w ramkach!

Trwałość i bezpieczeństwo

Ważne tylko, by postawić właśnie na fototapetę, a nie po prostu wielkoformatowy wydruk, który nakleimy na ścianie. Zaopatrując się w nią w specjalistycznym punkcie, jakim jest choćby sklep Kraina Barw, zyskujemy pewność, że do jej wytworzenia użyto bezpiecznych dla zdrowia, bezwonnych barwników, a materiał, na który zostały naniesione, będzie trzymał się ściany. Może to być na przykład papier lateksowy albo znacznie bardziej odporny na czynniki zewnętrzne winyl na flizelinie, który zastosować można również w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia albo „intensywnie eksploatowany” pokój dziecięcy.

Koszty

Cena fototapety ze zdjęcia zależy przede wszystkim od wybranego materiału, często zaś także od tego, czy obróbką wybranego obrazu zajmiemy się sami, czy też zlecimy ją firmie przygotowującej fototapetę. Taka obróbka, w postaci chociażby odpowiedniego kadrowania, bywa potrzebna, by idealnie wpasować zdjęcie w wymiar ściany, na której chcemy je umieścić, a także nie zaburzać proporcji zdobionego nim wnętrza.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku mającym wpływ na koszty. Chodzi mianowicie o wliczoną w cenę fototapety kwotę odprowadzaną z tytułu praw autorskich lub należną właścicielowi kolekcji gotowych zdjęć do wyboru (tzw. stock). W przypadku fototapety tworzonej na bazie naszego własnego zdjęcia nie ma to zastosowania, stąd taka fototapeta często okazuje się rozwiązaniem nie tylko bardziej wyjątkowym, ale zarazem mniej kosztownym.

śr. ocena 5 / głosów 1