dywan na podłodze

Dywan czy wykładzina – co wybrać?

Wraz ze zmianami w trendach wystroju wnętrz zmienia się również nasze podejście do konkretnych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku dywanów oraz wykładzin – jedno i drugie ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i zajadłych przeciwników. Każde ma również pewne zalety i wady, które warto rozważyć, zanim zdecydujemy się na zakup jednego z nich.

Dywan – klasyka i nowoczesność

Dywan to rozwiązanie znane już od długich wieków i wciąż cieszące się sporą popularnością. Przez wszystkie lata zmieniała się oczywiście estetyka tych tkanin – od klasycznych, pełnych detali i kolorów wzorów wywodzących się z bliskiego wschodu, po nowoczesne, gładkie egzemplarze, które świetnie wpisują się w nowoczesne trendy wystroju wnętrz. Co można powiedzieć o zaletach tego rozwiązania? Przede wszystkim to, że jest łatwe w użytkowaniu – dywan wystarczy rozwinąć na podłodze w wybranym miejscu pomieszczenia, zazwyczaj przed kanapą w salonie lub w pobliżu łóżka.

– Nie musimy nim zakrywać całej podłogi, a wręcz nie powinniśmy tego robić, szczególnie jeśli dywan jest ciemny, a podłoga jasna – radzi przedstawiciel firmy PSB MrówkaSprawimy w ten sposób, że pokój będzie wydawał się mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Drugą kwestią jest nasza wygoda – dywan na którym postawimy ciężkie meble będzie się niszczył, a jego zwinięcie w celu wytrzepania będzie każdorazowo wymagało od nas mnóstwo pracy. Mniejsze dywaniki świetnie spiszą się jako podkład pod niektóre meble, np. stolik kawowy bądź biurowy fotel na kółkach – zabezpieczy on wrażliwą drewnianą podłogę przez zarysowaniami.

Wykładzina – do biura i do domu

Wykładziny to rozwiązanie kojarzone przede wszystkim z pomieszczeniami biurowymi, ale ich bardziej ozdobne warianty są popularne również w mieszkaniach. Do ich wad należy to, że są dość trwale montowane do podłogi – zazwyczaj używa się w tym celu specjalnych taśm mocujących, w mniejszych pomieszczeniach możliwe jest również położenie jednego kawałka wykładziny, który zostaje unieruchomiony poprzez umieszczenie go pod listwami przypodłogowymi. Ułożenie wykładziny wymaga czasu, a w późniejszym czasie utrudnia również utrzymanie tkaniny w czystości – wykładzinę możemy prać przy pomocy specjalnych odkurzaczy i detergentów. Z drugiej strony to rozwiązanie ma również wiele plusów. Wykładzina doskonale tłumi dźwięki i stanowi dodatkową warstwę izolacji cieplnej podłogi – dlatego po pomieszczeniach nią wyłożonych możemy bez problemu chodzić boso. Wykładzinę możemy położyć nawet na gołej posadzce, nie ma więc potrzeby wykonywać dodatkowych warstw podłogi – inwestując w nią możemy zmniejszyć koszty wykończenia wnętrza. Współczesne wykładziny dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach, z łatwością więc wybierzemy model w sam raz do naszego wnętrza.

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od czynników takich jak wystrój i stopień wykończenia wnętrza, naszego gustu oraz możliwości utrzymania tkaniny w czystości. Generalnie jednak na podłogi wykończone parkietem lub innymi materiałami zalecane są dywany – wykładziny sprawdzą się tam, gdzie chcemy całkowicie zasłonić powierzchnię podłogi.

śr. ocena 0 / głosów 0