Na czym polega czyszczenie sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane są rozwiązaniem architektonicznym bardzo często spotykanym przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Montaż sufitu podwieszanego pozwala na wygodne ukrycie biegnących po stropie instalacji, podnosząc tym samym walory estetyczne pomieszczenia.

Wykorzystanie sufitu podwieszanego ma wiele zalet: umożliwia dowolne obniżenie sufitu, ukrycie nieestetycznych instalacji lub błędów konstrukcyjnych stropu, czy montaż dodatkowego systemu oświetlenia. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że panele sufitowe bardzo szybko zbierają kurz i inne zanieczyszczenia krążące w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach – zwraca uwagę nasz rozmówca z firmy Dobry  Serwis.

Sufit podwieszany  pod lupą

Sufit podwieszany może stać się swego rodzaju bombą biologiczną i nieść realne zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu. Na jego powierzchni stopniowo odkłada się przede wszystkim kurz, ale też inne zanieczyszczenia. Bardzo często na panelach rozwija się pleśń i grzyby, zwłaszcza jeśli w budynku panuje dość duża wilgotność.

Panele sufitu podwieszanego zatrzymują na powierzchni wszystkie wydychane bakterie i wirusy, ale także zapachy, np. jedzenia i dymu papierosowego. W kuchniach dodatkowo zbiera się na nich lepka warstwa pochodząca z tłustej pary.

Sposoby czyszczenia sufitów podwieszanych

Metoda czyszczenia sufitu podwieszanego dobierana jest do materiału, z którego został on wykonany. Większość sufitów produkuje się z płyt gipsowo-kartonowych, toteż należy je czyścić bez użycia wody, która zamiast usunąć brud, stworzyłaby na powierzchni brzydkie mazaje. Czyszczenie na sucho powinno odbywać się przy pomocy szczotki z bardzo miękkim włosiem lub odkurzacza zakończonego taką właśnie szczotką.

Dużo rzadziej spotykamy sufity wykonane z paneli laminowanych lub w całości wykonane z tworzywa sztucznego. Czyszczenie sufitów podwieszanych tego rodzaju jest o wiele prostsze i bardziej higieniczne, ponieważ kurz można usunąć z wykorzystaniem wody. W takim wypadku mycie paneli polega na przecieraniu ich wilgotną gąbką.

Najważniejsza zasada w czyszczeniu sufitów podwieszanych

Najważniejszą regułą pielęgnacji sufitu podwieszanego jest zachowanie regularności czyszczenia. Kurz odkłada się na jasnych panelach bardzo szybko, a kolejne warstwy utrwalają efekt zabrudzenia. Samodzielne usunięcie takiej zastanej warstwy kurzu na suficie jest praktycznie niemożliwe i wymaga interwencji profesjonalnej firmy sprzątającej razem ze specjalistycznym sprzętem i fachowymi detergentami.

śr. ocena 5 / głosów 4