meble-kuchenne

Czym charakteryzują się meble kuchenne z mdf?

Meble kuchenne z mdf to jedne z najczęściej oraz najchętniej wybieranych rodzajów mebli kuchennych. Ich zaletą jest przystępna cena, możliwość wykonania w dowolnej kolorystyce oraz wykończeniu i dobra odporność na warunki użytkowania w kuchni. Czym charakteryzują się meble kuchenne z mdf i jakie rodzaje płyt mdf warto wybrać do swojej kuchni?

Meble kuchenne z płyty mdf – czym jest ten materiał?

Pod pojęciem mdf kryje się płyta pilśniowa o średniej gęstości. Takie płyty meblowe uzyskuje się poprzez sprasowanie pod wysoką temperaturą drobno zmielonego drewna z dodatkiem związków organicznych. Dzięki temu tak powstałe płyty meblowe mogą być dowolnie frezowane, kształtowane oraz barwione. Dzięki takiej technologii produkcji, płyta mdf ma cechy zbliżone do drewna oraz umożliwia wycinanie w niej różnych wzorów, co jest szczególnie pożądane w przemyśle meblarskim. Warto jednak wiedzieć, że właściwości płyty mdf w dużej mierze zależą od materiału jej pokrycia. Mogą być one bowiem pokryte folią PVC, lakierowane lub fornirowane. Płyty mdf pokryte folią PVC są dość mało odporne na oddziaływanie na nie wysokich temperatur. Z tego powodu tak wykonane meble nie powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie kuchenki lub piekarnika. Pod wpływem ciepła płyta może się bowiem ona odbarwić, skurczyć lub złuszczyć. Lepsze właściwości mają natomiast płyty mdf lakierowane oraz fornirowane.

Płyta mdf lakierowana i fornirowana i ich właściwości

Płyty mdf lakierowane są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Nałożona na nie warstwa lakieru podnosi bowiem właściwości wizualne mebli kuchennych, które zostały z niej zbudowane. Za pomocą lakieru możliwe jest nadanie meblom pożądanego intensywnego koloru, połysku lub wykończenia gotowej powierzchni w macie lub półmacie. Płyta mdf lakierowana jest także bardziej odporna na wilgoć oraz podwyższone temperatury, dzięki czemu wykonane z niej meble idealnie nadają się do umieszczenia w kuchni – zresztą wiele dobrych firm, takich jak na przykład Meble Kulenty, ma w ofercie meble kuchenne właśnie z płyty mdf. Warto jednak wiedzieć, że płyty mdf są dość podatne na zarysowanie, należy więc o nie prawidłowo dbać, aby cieszyły nas swoim pięknym i estetycznym wyglądem przez długi czas. Osoby, które z kolei lubią naturalny wygląd, jaki zapewnia lite drewno, mogą natomiast postawić na meble kuchenne z płyty mdf fornirowanej. Pokrycie frontu meblowego płytą mdf fornirowaną nadaje jej bowiem cechy bardzo zbliżone do naturalnej powłoki drewnianej.

śr. ocena 5 / głosów 5