fototapeta-papierowa

Czym charakteryzują się fototapety papierowe?

Fototapety to jeden z najgorętszych obecnie trendów, jeśli chodzi o dekorację wnętrz. Występują w praktycznie nieograniczonej liczbie dostępnych kolorów i wzorów, zwłaszcza że istnieje także możliwość umieszczenia na fototapecie własnego obrazu, grafiki lub zdjęcia. Do wyboru mamy ponadto kilka rodzajów podłoża, na którym drukowane są fototapety. Jednym z wariantów są te papierowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Papier – jak zresztą każdy inny materiał – ma pewne swoje minusy, jak również niekwestionowane zalety. Do tych pierwszych zalicza się stosunkowo niska odporność na rozdarcie czy działanie wilgoci, choć istniejące w tym zakresie ryzyko da się nieco pomniejszyć poprzez powleczenie papierowej fototapety warstwą laminatu.

Jak dowiadujemy się jednak w specjalistycznym sklepie Kraina Barw, wciąż najbezpieczniej jest umiejscowić ją w pomieszczeniach niezbyt intensywnie „eksploatowanych”, a więc na przykład w salonie albo sypialni, gdzie nie ulegnie trudnemu do usunięcia zabrudzeniu czy uszkodzeniom mechanicznym. Zdecydowanie warto zaś zdecydować się na ten krok z uwagi na wspomniane zalety fototapet papierowych.

Zalety

Wśród nich koniecznie wymienić trzeba niezwykle atrakcyjną cenę tego rodzaju ozdób – istotnie niższą niż w przypadku fototapet lateksowych czy tym bardziej winylowych. W przeciwieństwie do nich fototapeta papierowa pozwala też ścianie znacznie lepiej „oddychać”, nie zakłócając naturalnej regulacji przepływu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.

To jednak nie koniec listy cech, dla których ten właśnie typ fototapety cieszy się tak wielką popularnością. Inną kluczową ich zaletą jest wysoka jakość zadruku. Wierne odwzorowanie barw i detali można osiągnąć tu w stopniu właściwie nieporównywalnym z innymi rodzajami fototapet. Doceni to z pewnością każdy perfekcjonista.

Aplikacja

Fototapety papierowe nakłada się na ścianę – możliwie suchą i gładką – podobnie jak zwykłe papierowe tapety. Jeśli więc mamy już jakieś doświadczenia na tym polu, montaż nie powinien sprawić nam większego problemu. Na wstępie należy dekorowaną powierzchnię oczyścić i odtłuścić, a także zgromadzić niezbędne akcesoria i materiały:

  • klej do tapet,
  • nożyk,
  • filcową raklę
  • oraz oczywiście samą fototapetę.

Warto rozłożyć ją na podłodze, by sprawdzić jej stan, a także zaplanować kolejność nakładania kolejnych brytów zgodnie z przedstawionym motywem.

Przygotowany zgodnie z zaleceniami producenta klej nakłada się zarówno na ścianę, jak i na fototapetę. Po kilku minutach czekania, aż wchłonie ona równomiernie preparat, można przyłożyć ją do ściany, zaczynając od jej krawędzi lub innego, wybranego uprzednio punktu – a także od góry, tak by pasek fototapety rozwinął się pod swoim własnym ciężarem. Dociskanie powierzchni raklą pomoże pozbyć się ewentualnych pęcherzyków powietrza. Kolejne pasy fototapety papierowej układa się na styk – a więc tak, by ani na siebie nie zachodziły, ani by między nimi nie pojawiły się odstępy. Wydostający się spod papieru klej należy zaś na bieżąco usuwać z wykorzystaniem czystej gąbki.

śr. ocena 5 / głosów 5