wlasciwosci-porcelany

Czy porcelanę można wstawiać do zmywarki i mikrofali?

Serwisy obiadowe z porcelany są eleganckie i stylowe, a te odpowiedniej jakości mogą służyć nam przez wiele, wiele lat. Oczywiście, o ile będziemy je dobrze traktować. Porcelana jest bardzo delikatna, toteż wymaga odpowiedniego obchodzenia się, przede wszystkim podczas mycia. Wyjaśniamy, czy porcelanę można wstawiać do zmywarki i mikrofali.

Jak obchodzić się z porcelaną?

Kiedy porcelanowa zastawa jest przechowywana we właściwy sposób, może przetrwać nawet przez dziesięciolecia i stać się pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Oczywiście ta dobrej jakości – dobra porcelana to jeden z najszlachetniejszych surowców sztuki użytkowej.

Serwisy porcelanowe dla wielu rodzin są prawdziwymi rodowymi skarbami. Każdy, kto chce, aby przez długie lata jego porcelanowy serwis wyglądał pięknie i stylowo, powinien go odpowiednio konserwować i pielęgnować. Musi zwracać uwagę nawet na takie czynności, jak sposób mycia porcelanowych naczyń – tłumaczy ekspert reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Aby bezpiecznie używać porcelanowej zastawy i zapobiec jej przypadkowemu uszkodzeniu, warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do jej użytkowania. Należy pamiętać, że porcelana, bez względu od tego gdzie została wyprodukowana, jest bardzo wrażliwa na duże wahania temperatur. Dlatego nie wolno przenosić jej bezpośrednio z lodówki do kuchenki mikrofalowej itp.

Czy można wstawiać porcelanę do zmywarki i mikrofali?

Pomimo, że porcelana jest bardzo delikatna, to ma jednak głównie zastosowanie użytkowe. Nie służy zatem jedynie do dekoracji – na porcelanowej zastawie podaje się jedzenie, zarówno zimne, jak i gorące, a po wszystkim poszczególne elementy trzeba dokładnie umyć. Oczywiście, najprościej byłoby zrobić to w zmywarce, jednak wielu osobom sen z powiek spędza pytanie, czy tak można.

Odpowiedź nie jest taka prosta. Okazuje się bowiem, że nie każda porcelana nadaje się do mycia w zmywarce. Urządzenie to może bowiem zniszczyć kolor i zdobienia porcelanowych naczyń. W związku z tym przyjmuje się, że w zmywarce myć można tylko porcelanę barwioną metodą wszkliwną (polewą lub w polewie), gdyż tylko ten sposób nanoszenia koloru jest w stanie przetrwać taki sposób mycia. Informacji o tym w jaki sposób myć porcelanę sprawdzić trzeba w instrukcji od jej producenta.

Jeśli chodzi o wkładanie porcelany do mikrofali, to tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest to dozwolone, o ile nie dopuści się do dużego wahania temperatur i wyroby nie są zdobione ręcznie złotem i platyną.

śr. ocena 5 / głosów 5