Charakterystyka hokerów barowych

Choć przymiotnik „barowy” narzuca skojarzenie hokerów z lokalami serwującymi głównie alkohole, to z meblami tymi zetkniemy się również w niektórych lokalach gastronomicznych, a od czasu wprowadzenia mody na wysokie blaty i wysepki w kuchni również w domach i mieszkaniach. Czym tak właściwie są hokery?

Hoker i jego definicja

Słowo „hoker” pochodzi z języka angielskiego i oznacza taboret. Hokery barowe jednak w tylko niewielkich stopniu przypominają pierwowzory. Podobnie jak one są to meble przeznaczone do siedzenia, jednak na tym podobieństwa się kończą, hokery barowe są bowiem krzesłami bardzo wysokimi. Dzięki swej wysokości pozwalają w wygodny sposób zasiąść przy barze lub wysokiej ladzie

Rozmiary hokerów

Wszystkie hokery wyróżniają się swoją wysokością, znacznie przewyższającą nawet zwykłe krzesła. Zwykle wynosi ona od 80 do 90 centymetrów, choć można znaleźć zarówno modele wyższe, jak i niższe. Jest to główny parametr, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze hokera do naszego lokalu lub domu – jego wysokość powinna być od 20 do 30 centymetrów mniejsza od wysokości blatu, przy którym zamierzamy postawić siedzisko. Jeśli kupujemy więcej hokerów, powinniśmy również uwzględnić długość lady i na tej podstawie obliczyć, ile hokerów się przy niej zmieści. Optymalnie hokery powinny być ustawione w odległości około 60 centymetrów od siebie, licząc od osi siedziska. Takie ustawienie pozwoli gościom wchodzić i schodzić z nich bez przeszkadzania osobom siedzącym obok.

Jak zbudowany jest hoker?

Wszystkie hokery wyposażone są w podnóżek, zwykle pod postacią poprzecznego elementu, umieszczonego między nogami na wysokości około 40 centymetrów od dolnej krawędzi siedziska. Forma podnóżka uzależniona jest od konstrukcji całego mebla – w hokerach stojących na jednej nodze może on mieć formę okręgu, przymocowanego do nogi tak, by znalazła się ona w jego centrum. Niektóre modele hokerów wyposażone są również w dodatkowe udogodnienia, takie jak obrotowe siedzisko, regulację wysokości siedziska, oparcie dla pleców lub podpórki na ramiona. Należy pamiętać, że im więcej udogodnień posiada hoker, tym wyższa jest jego cena.

Design

Hokery barowe wytwarzane są z bardzo różnorodnych materiałów, od drewna i skóry po tworzywa sztuczne i stal. To w połączeniu z bardzo szeroką gamą wzorów sprawia, że w ofercie sklepów specjalizujących się w sprzedaży mebli dla gastronomii, takich jak firma Dominova, znajdziemy hokery odpowiednie do niemal każdego lokalu – od klasycznego pubu, po utrzymany w industrialnym klimacie shot bar.

śr. ocena 5 / głosów 5