obiekt-kongresowy

Cechy dobrego obiektu kongresowego

Obiekty kongresowe to miejsca przeznaczone do organizacji różnego rodzaju imprez. Ich zaplecze sprawia, że można urządzić w nich zarówno fenomenalny koncert, jak i spotkanie biznesowe. Sprawdźcie, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry obiekt kongresowy.

Przeznaczenie obiektów kongresowych

Dobry obiekt kongresowy to taki, który pozwala na bezproblemowe urządzenie różnego rodzaju wydarzeń. Budynek ten powinien więc mieścić różnorodne przestrzenie, w których będzie można zorganizować m.in. imprezy wystawiennicze dla kilku tysięcy osób, koncerty, wydarzenia kulturalne, kongresy, a także kameralne spotkania biznesowe oraz warsztaty.

Zdarza się, że wydarzenia realizowane w danym obiekcie kongresowym odbywają się cyklicznie. Ponadto, większość imprez o charakterze kongresowym łączy część wystawienniczą z wystąpieniami, konferencjami, prelekcjami i częścią rozrywkową – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Istotną częścią działalności obiektów kongresowych jest także organizacja projektów dedykowanych lokalnej społeczności. Do nich zaliczyć można koncerty, warsztaty, spektakle teatralne oraz zajęcia dla dzieci.

Jaki powinien być dobry obiekt kongresowy?

Aby można było z powodzeniem zorganizować poszczególne wydarzenia, obiekt kongresowy musi spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim, musi być odpowiednio duży i oferować wiele sal, różniących się między sobą wielkością i wyposażeniem. Obowiązkowo w takim centrum powinny pojawić się większe sale widowiskowe, idealne na koncerty czy spektakle teatralne, jak również nieco mniejsze salki, o bardziej kameralnym charakterze.

Co więcej, w dobrym obiekcie kongresowym nie może zabraknąć odpowiedniego sprzętu multimedialnego, bez którego organizacja jakiejkolwiek imprezy nie byłaby możliwa. Zatem, obiekt kongresowy musi zadbać o jak najlepsze nagłośnienie i oświetlenie. W salach konferencyjnych muszą znajdować się projektory multimedialne i ekrany projekcyjne, niezbędne do przeprowadzenia prezentacji.

Dobrym rozwiązaniem dla obiektu kongresowego są również tzw. infokioski, które ułatwiają osobom odwiedzającym nawigację po budynku, jednocześnie zwracając ich uwagę np. na wyświetlany na nich program wydarzeń, szczegółów organizacyjnych i informacji o partnerach oraz sponsorach wydarzeń.

Odpowiednio wyposażony obiekt kongresowy posiada także dodatkowy sprzęt, który może uatrakcyjnić organizowane wydarzenie, umożliwi profesjonalną prezentację materiałów multimedialnych oraz poprawi komfort gości. Wśród takich sprzętów warto wymienić cyfrowe miksery wideo i audio, laptopy, aktywne kolumny głośnikowe, mikrofony bezprzewodowe czy cyfrowe linie do transmisji obrazu na dalekie odległości.

śr. ocena 5 / głosów 4