oswietlenie-led

Budowa oprawy LED

Każde źródło światła sztucznego wymaga zastosowania oprawy, zapewniającej mu ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami, a także umożliwiającej połączenie go z zasilaniem, a więc najczęściej z instalacją elektryczną. Oprawy oświetleniowe są stosowane również dla technologii LED, przy czym w zależności od konkretnego zastosowania muszą one spełniać różne wymagania użytkowe.

Funkcje oprawy oświetleniowej LED

O najważniejszych funkcjach opraw oświetleniowych wspomnieliśmy już we wstępie – oprawa chroni źródło światła i łączy je z instalacją elektryczną lub ukrywa akumulator zasilający żarówkę LED. Oprócz tych podstawowych zadań, oprawy LED mogą służyć także nadawaniu światłu odpowiedniego kierunku, sterowaniu jego natężeniem, a nawet zmianie jego barwy.

Oprawy przeznaczone dla oświetlenia przemysłowego muszą charakteryzować się bardzo dużą szczelnością i odpornością mechaniczną, dlatego w takich zastosowaniach wykorzystuje się oprawy zamknięte o wysokim IP, dzięki którym do źródła światła nie mogą docierać najdrobniejsze pyły ani wilgoć. Podobne właściwości winny spełniać oprawy wystawione na działanie czynników atmosferycznych, a więc lampy stosowane w oświetleniu ulicznym czy parkowym.

Konstrukcja oprawy oświetleniowej LED

Choć źródło światła nie jest klasyfikowane jako element budowy oprawy, ale jej wyposażenia, bez wątpienia to ono jest najważniejszą częścią układu świetlnooptycznego – zauważa nasz rozmówca ze spółki ECO NEW – ECO MARINE, zajmującej się dystrybucją znanych na całym świecie rozwiązań MILOO Lightning.

Poza żarówką LED w takim układzie znajdują się komponenty dioptyczne i katoptyczne. Przez pierwsze z nich przechodzi strumień świetlny, natomiast elementy katoptyczne odbijają wiązkę światła. Rozwiązania optyczne, takie jak odbłyśniki, klosze, zasłony i soczewki stosowane w obudowach LED mogą służyć zarówno skupianiu, jak i rozpraszaniu światła.

Zewnętrzną osłonę oprawy stanowi klosz, który jako element optyczny, musi być wykonany z materiału przepuszczającego światło. Do jego zadań należy ochrona żarówki LED przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a także wymagane modelowanie wiązki świetlnej. W nowoczesnych oprawach oświetleniowych LED stosowane są zarówno klasyczne klosze pryzmatyczne, jak i nowsze rozwiązania dyfuzyjne oraz mikropryzmatyczne.

Oprócz elementów optycznych w skład oprawy oświetleniowej wchodzi również zespół mocujący, uchwyt oprawy (opcjonalnie doposażony w mechanizm wyboru kierunku światła) oraz obudowa, która łączy wszystkie jej elementy w całość. Obudowy MILOO Electronics wyposażone są w moduł z układem sekwencyjnego zasilania diod LED, które znacznie podnoszą sprawność urządzeń.

śr. ocena 5 / głosów 7