Zasady dobierania okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne często wybieramy pod wpływem nastroju. Wystarczy kilka promieni słońca by spontanicznie kupić najmodniejszy w tym sezonie model. Dokonując wyboru okularów przeciwsłonecznych, pamiętajmy o kilku zasadach, które pozwolą cieszyć się dobrymi okularami przez kilka sezonów.

Okulary przeciwsłoneczne często traktujemy jako zakup w kategorii „kobieca przyjemność”, zapominając, że należą także do kategorii „zdrowie”. Skoro starannie dobieramy okulary korekcyjne, ta sama zasada powinna dotyczyć dobierania okularów przeciwsłonecznych. Wizyta u okulisty jest jak najbardziej na miejscu. Lekarz podpowie, jakie okulary są najlepsze, biorąc pod uwagę stan naszego wzroku, wiek, tryb życia. Pamiętajmy, by wybierać okulary z filtrem.

Okulary przeciwsłoneczne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i ochronną – mówi specjalista z Salonu Optycznego Dr OKO  w Legnicy – zabezpieczają rogówkę oka przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UVA.

Okulary a kształt twarzy

Istnieją zasady dobierania okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy. Warto zrobić sobie zdjęcie (na wprost), obrysować owal twarzy i zobaczyć, jaki kształt się wyłoni:

  • twarz okrągła
  • trójkątna
  • kwadratowa
  • podłużna

Do twarzy owalnej pasuje każdy kształt oprawek, nie powinny tylko być dłuższe niż maksymalna szerokość naszej twarzy. Okrągłą twarz wyszczuplą modele zwężające się u dołu, prostokątne i kwadratowe. Przy trójkątnej sprawdzą się jasne, delikatne barwy, owalny kształt oraz okulary pozbawione oprawek. Twarz kwadratowa wymaga „złagodzenia” wyrazistych rysów, najlepsze są oprawki z ciemną górą i jasnym dołem. Podobnej oprawy wymaga twarz podłużna, która wygląda jak kwadratowa, jest tylko nieco dłuższa. Najlepiej zrównoważyć jej proporcje okularami o owalnych kształtach.
By połączyć dbałość o zdrowie z zamiłowaniem do estetyki przy dobieraniu okularów przeciwsłonecznych można zdecydować się na okulary barwione z korekcją. Warto w nie zainwestować, bo są przygotowane specjalnie dla nas i będą służyć latami.  Koszt okularów przeciwsłonecznych, to w zależności od ich jakości i estetyki, od 25 zł do 300 – 400 zł. Modele luksusowe są jeszcze droższe. Jeśli wybieramy okulary przeciwsłoneczne „z wyższej półki” lepiej zdecydować się na bardziej uniwersalne modele, by służyły nam dłużej, także wtedy, gdy moda się zmieni. A trendy modowe w przypadku okularów zmieniają się szybko. Jeśli kupujemy najtańsze – możemy wybrać nawet różowe i pistacjowe, bo w każdej chwili możemy wymienić je na inne nie martwiąc się o stan portfela.

śr. ocena 5 / głosów 5