nakrycia glowy

Od starożytności do współczesności. Kroje i rodzaje nakryć głowy

Współczesne nakrycia głowy, takie jak kapelusze, berety i czapki służą przede wszystkim ochronie przed chłodem lub zbyt mocnym słońcem, a jednocześnie są pięknym dodatkiem do stylizacji. Przyjrzyjmy się ich rodowodowi.

Rozmaite nakrycia głowy stosowano na całym świecie od zamierzchłych czasów. Dziś zwróćmy uwagę  historię tej części garderoby w kulturze europejskiej – mówi specjalista z przedsiębiorstwa KAMEA.

Petasos – starożytne kapelusze

Za pierwszych twórców kapeluszy przeciwsłonecznych możemy uważać starożytnych Greków. Petasos wykonywano z filcu, skóry lub wyplatano ze słomy i posiadały one szerokie, płaskie ronda. Kapelusze takie nosili przede wszystkim ludzie pracujący w polu oraz podróżnicy, w związku z czym uważano je za atrybut osób zamieszkujących peryferia.

Średniowieczne chusty

W średniowieczu najczęściej spotykanym nakryciem głowy u kobiet, były ewoluujące w kształcie na przestrzeni wieków, chusty. Początkowo były to chusty w kształcie prostokątów, zawijane wokół głowy i szyi lub przytrzymywane za pomocą specjalnych, często dekorowanych obręczy woków głowy. W zależności od statusu materialnego, panie nosiły chusty lniane lub jedwabne. Zwyczaj zakrywania głowy chustą przez kobiety przetrwał w wielu miejscach aż do współczesności.

Dalsze dzieje chust na głowę

Z czasem prostokątne chusty zostały wyparte przez materiał skrojony w kształcie owalnym, a w rozmaitych rejonach Europy stosowano różne rodzaje upięć. Szczególnie ciekawy zdaje się hennin, nakrycie głowy noszone przez Francuzki zamieszkujące Burgundię w XV wieku. Był to charakterystyczny czepiec z dwoma rogami, pod którym ukrywano włosy upięte w modne w tamtych czasach „ślimaczyce”.

Nowożytne nakrycia głowy

Do najciekawszych nakryć głowy noszonych przez europejki w XVIII wieku należy zaliczyć bagnolette, czyli wiązany pod brodą niewielki kapturek z marszczonym denkiem. Kolejnym hitem tamtych czasów, który przetrwał zresztą aż do lat 60. XX stulecia, była kapotka, zwana też budką – opowiada nasz rozmówca z firmy KAMEA.

Kapotki, wykonywane najczęściej z ozdobnych materiałów, przylegały po bokach do twarzy, natomiast ich ronda wystawały wysoko ku górze, przez co kojarzyły się z budkami powozów konnych. Kapotki zawiązywano pod brodą za pomocą wstążek.

Porównując współczesne nakrycia głowy z fasonami noszonymi przez kobiety w przeszłości, trudno oprzeć się wrażeniu, że dzisiejsze standardy są o wiele skromniejsze. Nowoczesne nakrycia głowy zapewniają przede wszystkim ochronę przed pogodą, zaś pod względem kroju stawiają bardziej na dyskretną elegancję, niż ekstrawaganckie prezentowanie materialnego statusu.

śr. ocena 5 / głosów 2