blizna

Jak usunąć nieestetyczne blizny?

Blizna to ślad, który powstaje po zranieniu skóry. Może być prawie niewidoczna lub wręcz odwrotnie przykuwać wzrok. To, jak wygląda blizna, zależy od rodzaju i miejsca uszkodzenia skóry oraz tego, jak doszło do  skaleczenia. Posiadanie blizny to nie tylko defekt estetyczny, ale również dyskomfort fizyczny. Blizna może swędzieć, boleć, czy też powodować przykurcz i zgrubienie skóry. Warto więc szukać pomocy u specjalistów, by usunąć nieestetyczne blizny.

Jakie czynniki mają wpływ na wygląd blizny?

O tym, jak będzie wyglądała blizna, decyduje wiele czynników, między innymi rodzaj urazu, który spotkał skórę, miejsce uszkodzenia oraz indywidualne cechy organizmu, na przykład skłonność do bliznowacenia. Każda blizna jest inna, jednak proces jej gojenia przebiega w ten sam sposób. Na początku jest koloru różowego, który z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę – informuje lekarz z wrocławskiego Gabinetu Chirurgii Plastycznej.

Na wygląd blizny ma również wpływ odpowiednie jej traktowanie. W trakcie gojenia rany nie należy zrywać strupków, które powstają w procesie gojenia. Należy dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, zwłaszcza jeśli blizna znajduje się na brzuchu. Powinno się również unikać opalania blizny, gdyż promieniowanie słoneczne może wpłynąć na przebarwienie blizny. Po całkowitym zagojeniu się rany można bliznę smarować przeznaczonymi do tego kosmetykami oraz masować ją w określony sposób. Wszystko zależy od tego, jak duża jest blizna i gdzie się znajduje. Warto skonsultować postępowanie po zagojeniu blizny z lekarzem.

Usuwanie nieestetycznych blizn.

Niestety nie wszystkie blizny ładnie się goją i są takie, których wygląd bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a zwłaszcza poczucie własnej wartości. Na szczęście z pomocą czekają lekarze chirurgii plastycznej, którzy potrafią przywrócić skórze piękny wygląd. Nie zawsze jest możliwe pełne usunięcie nieestetycznej blizny, ale można w decydujący sposób poprawić  wygląd skóry. O możliwościach, jakie daje chirurgia plastyczna w walce z brzydkimi bliznami, możemy dowiedzieć się podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Wśród metod usuwania blizn wyróżniamy:

  • zabieg chirurgiczny,
  • laseroterapię,
  • terapię kolagenową,
  • naświetlanie światłem LED,
  • terapię komórkami macierzystymi.

Wybór odpowiedniej metody następuje po wizycie u lekarza plastyka lub dermatologa, który oceni jak postępować z nieestetyczną blizną, by poprawić wygląd skóry, a tym samym nasze samopoczucie. Warto walczyć o poprawę wyglądu, jeśli poprawi to nasze poczucie własnej wartości i sprawi, że znów zaczniemy się uśmiechać.

śr. ocena 5 / głosów 1