Leczenie odcisków

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Odciski, mimo niewielkiego rozmiaru, mogą powodować duży dyskomfort i ból podczas chodzenia. Wiele osób stara się radzić sobie domowymi metodami lub kupuje w aptece preparaty mające na celu usunięcie zmiany skórnej. Niestety stosowanie takich sposobów rzadko prowadzi do całkowitego wyleczenia, a zwykle przyczynia się do pogłębienia problemu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty.

Co to jest odcisk?

Odciskiem nazywa się mocno ograniczoną, przeważnie niewielką zmianę, która składa się z wielu warstw zrogowaciałego naskórka. Jak wyjaśnia podolog z Instytutu Kosmetologii Image, ta nieprawidłowość często jest mylona z modzelem, który zwykle jest bardziej rozległy niż odcisk, ma żółtawy odcień i jest nieostro odgraniczony od zdrowej skóry. Podstawową różnicą między tymi dwiema zmianami jest rogowy czop, który występuje tylko w przypadku odcisku.

Odciski przeważnie powstają w takich miejscach na stopie, jak:

  • podeszwy,
  • przestrzenie między palcami,
  • opuszki palców,
  • wał paznokciowy,
  • przestrzeń pod paznokciem.

Odciski zwykle sa bolesne, szczególnie podczas noszenia ciasnego lub niedopasowanego obuwia. Przeważnie nie ustępują samoistnie i konieczna jest wizyta u specjalisty.

Domowe metody

Domowe leczenie odcisków jest bardzo popularne. Ich niewielki rozmiar i brak widocznych objawów sprawia, że bywają lekceważone do momentu, aż ból jest bardzo silny. Podolodzy przestrzegają, że leczenie odcisków samodzielnie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwykle osoby zmagające się z odciskami kupują w aptece maść lub płyn na bazie kwasu salicylowego, który ma na celu zmiękczenie i rozpuszczenie zrogowaciałego naskórka.

Niestety, zamiast pomóc, taka kuracja skutkuje rozległą maceracją zdrowego naskórka, a czasem nawet ranami. Domową wersją tego typu leczenia jest przykładanie w miejscu odcisku okładów z czosnku lub cebuli, które przy dłuższym kontakcie ze skórą powodują podrażnienia.

Inną, popularnie stosowaną metodą jest moczenie stóp w wodzie z mydłem i głębokie wycinanie nożyczkami zmiany skórnej. W ten sposób można doprowadzić do powstania ran lub skaleczeń, a odcisk dalej będzie dokuczliwy.

Dlaczego warto udać się do podologa?

Jak podkreślają specjaliści, żadna z wymienionych metod samodzielnego leczenia nie jest w pełni skuteczna i może prowadzić do częstych nawrotów zmian skórnych. Jedyną skuteczną metodą jest skorzystanie z pomocy podologa, który w profesjonalny sposób usunie zrogowacenie oraz zaleci odpowiednie sposoby pielęgnacji w warunkach domowych.

Co bardzo istotne, samodzielne leczenie odcisków jest szczególnie niewskazane u osób cierpiących na stopę cukrzycową. W ich przypadku wycinanie zmian czy stosowanie okładów macerujących może skończyć się poważnym zakażeniem.

śr. ocena 0 / głosów 0