makijaz permanentny

Historia wykonywania makijażu permanentnego

Wykonanie makijażu permanentnego opiera się na kosmetycznej technice tatuowania, czyli trwałej pigmentacji skóry. Wzory tworzone metodą makijażu permanentnego przypominają klasyczne elementy makijażu, takie jak np. kreski nad okiem lub podkreślają kolor brwi czy ust.

Współcześnie makijaż permanentny najczęściej wykonuje się w celu podkreślenia urody twarzy, a najpopularniejsze zabiegi koncentrują się na wzmocnieniu koloru brwi i podkreślaniu oka trwałą kreską – mówi ekspertka ze Strefy Piękna.

Dokładnie te same zadania spełniał służąc starożytnym Azjatom.

Poprawić naturę

Nie bez powodu kolebką makijażu permanentnego stała się starożytna Azja. Cechą charakterystyczną ludów zamieszkujących rejony Chin, Japonii i Malezji jest skąpe owłosienie, a niekiedy nawet całkowity brak zarostu. Dlatego właśnie to oni jako pierwsi sięgnęli po metodę trwałego barwienia skóry tam, gdzie pragnęli uzyskać efekt gęstych brwi i rzęs.

Do odważnych makijaż należy!

Technika tatuażu permanentnego w czasach antycznych nie przypominała jednak dzisiejszych, szybkich i bezbolesnych metod. Dawne sposoby pigmentacji skóry wymagały użycia mało precyzyjnych narzędzi, takich jak bambusowe igły, które owijano włóknem jedwabiu nasączonym barwnikiem.

Efekty takich zabiegów były trudne do przewidzenia, a pewne było jedynie to, że osoba poddająca się zabiegowi przez kilka dni będzie wyłączona z normalnego funkcjonowania. Podczas zabiegów dochodziło do krwawienia, a długotrwałemu gojeniu towarzyszyła opuchlizna. Ponieważ proste narzędzia uniemożliwiały dokładne prowadzenie linii, makijaż często był nierówny, a niekiedy bladł pozostawiając plamy do końca życia.

Makijaż permanentny współcześnie

Choć opis dawnych technik wykonywania makijażu permanentnego przypominać może torturę, tę samą metodę zaprezentowano w 1984 roku podczas kongresu kosmetycznego w Nowym Jorku. Świat zachodni szybko podchwycił ten egzotyczny pomysł i wkrótce powstały pierwsze profesjonalne urządzenia do permanentnego zdobienia twarzy.

Dzięki nowoczesnym maszynkom i coraz doskonalszym barwnikom stosowanym w tworzeniu makijażu permanentnego, obecnie zabiegi te są bezbolesne, bezpieczne, a efekty przewidywalne i precyzyjne – przekonuje nasza rozmówczyni z Centrum Makijażu Permanentnego Strefa Piękna.

Sekretna historia tatuażu permanentnego

Choć za początki współczesnego makijażu permanentnego uznaje się właśnie przełom lat 80. i 90. XX wieku, istnieje druga wersja jego historii w Europie. Świadczą o tym prywatne zapiski brytyjskiego tatuażysty, wg którego już w latach 30. w Anglii powszechną praktyką w salonach piękności było tatuowanie klientek… bez ich wiedzy.

Zabiegi tego typu nazywano wówczas „leczeniem cery przez wstrzykiwanie barwników roślinnych pod naskórek”, a tak zawoalowana nazwa była konieczna, ze względu na stygmatyzację osób tatuowanych w tamtych czasach.

śr. ocena 4.8 / głosów 5