mikrodermabrazjaa

Czym jest mikrodermabrazja?  

Mikrodermabrazja to jeden z zabiegów oczyszczających skórę, który obok oczyszczania manualnego oraz peelingu kawitacyjnego i chemicznego, skutecznie pozwala pozbyć się zaskórników, zrogowaciałego naskórka i przebarwień. Na czym konkretnie polega zabieg mikrodermabrazji? Dowiedz się, jakie są wskazania do jej wykonania, jakie daje efekty i czy po zabiegu występują powikłania.

Na czym polega mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to powierzchowny i nieinwazyjny zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych, który polega na mechanicznym ścieraniu zewnętrznej warstwy rogowej naskórka. Do zabiegu używa się urządzenia, w którym można zmieniać podciśnienie oraz wielkość ziaren materiału ścierającego, co przekłada się na głębokość złuszczania.

Rodzaje mikrodermabrazji 

Mikrodermabrazja ma trzy rodzaje: korundową, diamentową oraz wodno-tlenową. Podczas zabiegu mikrodermabrazji korundowej wykorzystuje się kryształy korundu, które są wyrzucane z urządzenia, a później zasysane, co powoduje złuszczanie. Ten rodzaj zabiegu polecany jest u osób mających trądzik pospolity, gdyż korund ma właściwości bakteriobójcze. Z kolei mikrodermabrazja diamentowa ściera naskórek poprzez specjalne, diamentowe głowice urządzenia, co w efekcie także przekłada się na złuszczanie. Ostatnim typem jest mikrodermabrazja wodno-tlenowa, nazywana również oksydermabrazją, która do złuszczania wykorzystuje roztwór soli fizjologicznej oraz sprężone powietrze

Wskazania do zabiegu 

Wśród wskazań do zabiegu wyróżnia się przede wszystkim:

  • zaskórniki otwarte i zamknięte,
  • rogowacenie,
  • trądzik (grudkowo-krostkowy, pospolity, różowaty),
  • blizny potrądzikowe,
  • powierzchowne zmarszczki,
  • przebarwienia,
  • skórę: matową i szorstką/odwodnioną/tłustą i mieszaną.

Jak przebiega zabieg mikrodermabrazji?

Po przeprowadzeniu konsultacji, specjalista dokonuje demakijażu twarzy, a następnie specjalną głowicą (zależnie od rodzaju zabiegu) przystępuje do przesuwania nią po całej powierzchni skóry. Zabieg trwa ok. 45 minut – podkreśla specjalista z Thalgo Day Spa & Salon z Warszawy. – Po zabiegu można dodatkowo nałożyć krem bądź maskę nawilżającą – dodaje.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg mikrodermabrazji jest bezpieczny, jednak jak każdy zabieg kosmetyczny, dla niektórych osób będzie niewskazany. Nie powinny wykonywać go kobiety w ciąży, osoby mające podejrzane zmiany skórne bądź cierpiące na choroby nowotworowe (np. czerniak). Nie zaleca się wykonywania go u osób z chorobami autoimmunologicznymi, w trakcie leczenia izotretinoiną i ze skłonnością do bliznowaceń. Warto jednak pamiętać, że przed każdym zabiegiem specjalista przeprowadza konsultację i jeśli stwierdzi, że występują przeciwwskazania, nie podejmie się wykonania zabiegu.

śr. ocena 5 / głosów 5