aromaterapia

Aromaterapia – jak działają olejki eteryczne na nasz organizm?

Według przeprowadzanych badań dobrze dobrane zapachy mogą mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, uspakajają nas i koja nasze nerwy. Potrafią także przywołać miłe wspomnienia i sprawiają, że z dużo większym optymizmem patrzymy na świat. Te wszystkie pozytywne działania zapachów wykorzystuje aromaterapia, która jest bardzo chętnie stosowana jako wsparcie dla medycyny i psychologii.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia wykorzystuje działanie naturalnych olejków eterycznych, które wprowadzane są do organizmu człowieka metodą inhalacji poprzez drogi oddechowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej aptekamirowska.pl: Podstawą aromaterapii są badania, które wykazały, że zapachy silnie oddziałują na podświadomość człowieka. Jedne kojarzone są z miłymi, relaksującymi wspomnieniami, natomiast inne działają na nas wprost przeciwnie i wywołują stres oraz uczucie lęku. Innymi słowy umiejętne zastosowanie olejków eterycznych pozwala przywrócić nam miłe wspomnienia z dzieciństwa czy młodości, dzięki czemu zwiększają nasze uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Z aromaterapii najchętniej korzysta się w medycynie naturalnej, jednak dobroczynne właściwości zapachów coraz częściej doceniane są także w psychologii oraz w innych gałęziach medycyny konwencjonalnej.

Moc olejków eterycznych

Podstawą aromaterapii jest zastosowanie olejków eterycznych. Te substancje stosowane są w medycynie i kosmetyce od wieków. Na początku głównie do leczenie dolegliwości skórnych, z biegiem lat dostrzeżono jednak także ich zbawienne działanie na ludzkie emocje.

Olejki eteryczne mogą być uzyskiwane z pochodzących z różnych rejonów świata drzew, kwiatów, krzewów  oraz wielu innych rodzajów roślin. Ocenia się, że obecnie do wykonywania olejków eterycznych, na całym świecie wykorzystuje się ponad 1700 różnych gatunków roślin. Każdy z uzyskiwanych olejków ma inne właściwości terapeutyczne oraz unikatowy skład chemiczny. I tak np. olejki eteryczne o zapachu drzewa herbacianego ma działanie antybakteryjne, ma korzystny wpływ na wygląd skóry oraz wewnętrzne napięcia, natomiast uzyskiwany z igieł białokorej jodły syberyjskiej olejek pichtowy pomaga m.in. w zwalczaniu grzybicy, łuszczycy i trądziku oraz wspomaga leczenie chorób reumatycznych i gojenie ran.

Gorące kąpiele lub inhalacje

Skorzystać ze zdrowotnych właściwości olejków eterycznych można na kilka sposobów. Olejki fantastycznie się sprawdzają np.  jako dodatek do gorącej kąpieli. Wystarczy jedynie dodać kilka kropli olejku do wody, żeby przeniknęły one do naszego organizmu przez skórę i drogi oddechowe. Po zakończeniu takiej kąpieli pamiętajmy jednak o tym, żeby nie spłukiwać skóry.

Korzystać z olejków możemy również poprzez inhalację. Wystarczy się nachylić nad miską,  do której wcześniej wlejemy gorącą wodę i kilka kropli wybranego olejku. Inhalację można również wykonywać lekko skraplając chusteczkę i przytrzymując ją przy ustach i nosie.

śr. ocena 5 / głosów 3