Znaczenie chłodnicy olejowej w układach hydraulicznych

W układach hydrauliki siłowej chłodnica oleju hydraulicznego pełni szalenie ważną funkcję: jest wymiennikiem ciepła i optymalizuje temperaturę pracy układu. To coś więcej, niż tylko zabezpieczenie przed przegrzaniem, jak w samochodzie – jej zadaniem jest utrzymanie oleju i powietrza w takiej temperaturze, w której nabierają optymalnych właściwości. Jak dobrze dobrać chłodnice oleju?

Chłodnice olejowe – przed czym zabezpieczają?

Chłodnice są potrzebne nawet w takich układach, w których używane są zespoły pompowe (takie jak np. uznany Asa Hydraulik), które mają zapewnić odpowiednią wydajność przepływu oleju. Niestety nie wymyślono jeszcze systemu hydraulicznego, w którym nie byłoby strat energii – dlatego trzeba sobie z nim jakoś radzić i zapewnić odpowiednią temperaturę pracy układu. Odpowiednia temperatura przede wszystkim zabezpiecza sprzęt przed zniszczeniem i szybkim zużyciem. Jeżeli w układzie nie będzie równowagi termicznej, to doprowadzi to do tzw. spirali cieplnej, która objawia się m.in.:

  • Spadkiem lepkości oleju,
  • Przeciekami,
  • Utratą właściwości smarnych oleju (i co za tym idzie – wzrostem tarcia),
  • Niebezpieczny wzrost temperatury,
  • I na końcu – awarią układu hydraulicznego.
  • Rozwiązaniem na to są właśnie chłodnice oleju hydraulicznego.

Którą wybrać?

Chłodnica oleju niejedno ma imię. W zależności od możliwości, możemy zastosować dwa rodzaje chłodnic:

  • Wodne chłodnice oleju – pracują bezdźwięcznie i zajmują mało miejsca, jednak generują dodatkowe koszty z powodu używanego medium chłodzącego – wody. Również każdorazowe czyszczenie wymaga wyłączenia chłodnicy i tym samym zatrzymania układu.
  • Powietrzne chłodnice oleju – ich jedynymi wadami jest generowany hałas, zajmowanie większej przestrzeni roboczej oraz wymóg wentylacji, jednak w zamian za to oferują możliwość bezpośredniego odzysku ciepła, niski koszt instalacji i użytkowania.

Najskuteczniejszym rodzajem chłodnic są obecnie chłodnice firmy PARKER. Ich popularność i skuteczność tkwi w prostej i zwartej konstrukcji, dzięki czemu mają niską awaryjność i najwyższy współczynnik wydajności chłodzenia. Napędzana jest trójfazowymi silnikami prądy przemiennego lub, w zależności od modelu, jednofazowym, zoptymalizowanym pod kątem kształtu wentylatora. Dystrybucją chłodnic firmy Parker zajmuje się przedsiębiorstwo Bipromasz.

śr. ocena 5 / głosów 1