Chłodnice olejowe – przed czym zabezpieczają?
Chłodnice są potrzebne nawet w takich układach, w których używane są zespoły pompowe (takie jak np. uznany Asa Hydraulik), które mają zapewnić odpowiednią wydajność przepływu oleju. Niestety nie wymyślono jeszcze systemu hydraulicznego, w którym nie byłoby strat energii – dlatego trzeba sobie z nim jakoś radzić i zapewnić odpowiednią temperaturę pracy układu. Odpowiednia temperatura przede wszystkim zabezpiecza sprzęt przed zniszczeniem i szybkim zużyciem. Jeżeli w układzie nie będzie równowagi termicznej, to doprowadzi to do tzw. spirali cieplnej, która objawia się m.in.:
- Spadkiem lepkości oleju,
- Przeciekami,
- Utratą właściwości smarnych oleju (i co za tym idzie – wzrostem tarcia),
- Niebezpieczny wzrost temperatury,
- I na końcu – awarią układu hydraulicznego.
- Rozwiązaniem na to są właśnie chłodnice oleju hydraulicznego.
Którą wybrać?
Chłodnica oleju niejedno ma imię. W zależności od możliwości, możemy zastosować dwa rodzaje chłodnic:
- Wodne chłodnice oleju – pracują bezdźwięcznie i zajmują mało miejsca, jednak generują dodatkowe koszty z powodu używanego medium chłodzącego – wody. Również każdorazowe czyszczenie wymaga wyłączenia chłodnicy i tym samym zatrzymania układu.
- Powietrzne chłodnice oleju – ich jedynymi wadami jest generowany hałas, zajmowanie większej przestrzeni roboczej oraz wymóg wentylacji, jednak w zamian za to oferują możliwość bezpośredniego odzysku ciepła, niski koszt instalacji i użytkowania.
Najskuteczniejszym rodzajem chłodnic są obecnie chłodnice firmy PARKER. Ich popularność i skuteczność tkwi w prostej i zwartej konstrukcji, dzięki czemu mają niską awaryjność i najwyższy współczynnik wydajności chłodzenia. Napędzana jest trójfazowymi silnikami prądy przemiennego lub, w zależności od modelu, jednofazowym, zoptymalizowanym pod kątem kształtu wentylatora. Dystrybucją chłodnic firmy Parker zajmuje się przedsiębiorstwo Bipromasz.