Zdjęcia do prawa jazdy. Jakie standardy muszą spełniać?

Obecnie obowiązujące wytyczne dotyczące zdjęcia do prawa jazdy wskazuje nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Jakie standardy muszą spełniać zdjęcia do prawa jazdy w Polsce? Dlaczego warto je wykonywać w zakładzie fotograficznym, a nie próbować tworzyć ich samodzielnie?

Jakie powinno być zdjęcie do prawa jazdy?

Wspomniana we wstępie nowelizacja Rozporządzenia wskazuje pięć głównych warunków, jakie powinno spełniać zdjęcie do prawa jazdy. Zdjęcie do prawa jazdy powinno być kolorowe. Przedstawiciel zakładu fotograficznego Fotofinezja z Sosnowca mówi nam, że dla wielu osób kolor zdjęć do dokumentów to kwestia wzbudzająca pewne kontrowersje, czy niezrozumiała. Kolorowe zdjęcie może pomóc w zweryfikowaniu posiadacza dokumentu (kolor oczu, włosów) i takie też zdjęcie znajduje się na dokumencie prawa jazdy. Dlaczego więc na naszych dowodach osobistych zdjęcia, które dostarczamy „w kolorze”, są czarno-białe? – Gdzie w tym logika, z pewnością nie odpowiedziałoby nam wielu urzędników. Przejdźmy jednak dalej: zdjęcie do prawa jazdy powinno być aktualne, tzn. wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu. Zdjęcie musi być ostre, bez widocznych pikseli, z naturalnym kontrastem. Tło zdjęcia musi być jasne i jednolite. Wymiar zdjęcia to 35 x 45 mm.

Co przedstawia zdjęcie i dlaczego warto wykonać je w zakładzie fotograficznym?

Zdjęcie do prawa jazdy powinno przedstawiać całą głowę, wizerunek nie dalej niż do górnej części barków. Twarz zajmuje 70-80% zdjęcia. Na zdjęciu powinniśmy mieć naturalny kolor skóry (bez obaw dla Pań – delikatny makijaż nie zaszkodzi) i wyraźne oczy, w szczególności źrenice. Oczu nie możemy przesłaniać włosami. Pozując do zdjęcia, patrzymy przed siebie z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Osoby, które mają wadę wzroku i na co dzień noszą okulary z przyciemnionymi szkłami, mogą zrobić w nich zdjęcie, pod warunkiem, że takie samo lub podobne będą mieć w dokumencie tożsamości. Wówczas do wniosku o wydanie prawa jazdy musimy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności. Osoby, które zgodnie ze swoim wyznaniem na co dzień noszą nakrycie głowy, mogą mieć je na zdjęciu, pod warunkiem, że na zdjęciu będzie widoczna cała twarz, podobne zdjęcie będą mieć w dokumencie tożsamości i dołączą do wniosku zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce. Dlaczego warto, a wręcz należy wykonać zdjęcie do prawa jazdy w zakładzie fotograficznym? – Ponieważ mamy wówczas pewność, że zdjęcie zostanie zaakceptowane przez urząd. Nie ma ryzyka, że zdjęcie będzie zbyt mało wyraźne, źle wykadrowane, czy z niewłaściwym tłem, a o to naprawdę nietrudno, jeśli nie dysponujemy fachowym sprzętem, zapleczem i nie mamy doświadczenia w robieniu zdjęć do dokumentów.

śr. ocena 5 / głosów 5