Zastosowanie wymienników ciepła w sprężarkach śrubowych

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wpływa na wiele oszczędności w różnych obszarach przemysłowych. Wymienniki ciepła w urządzeniach, jakimi są sprężarki śrubowe, są tego doskonałym przykładem. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie ciepła. Na jakiej zasadzie działają wymienniki ciepła w sprężarkach śrubowych i co można dzięki nim osiągnąć? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Sprężarki śrubowe – jak działają?

Sprężarki śrubowe są jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych współcześnie w przemyśle oraz handlu. Przy ich użyciu produkowane są ogromne ilości ciepła, które nie są wykorzystywane – pomimo bardzo dużego potencjału. W ten sposób niemal cała energia, która uzyskiwana jest dzięki pracy sprężarki, jest zmarnowana. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – między innymi takich, jak wymienniki ciepła – ma na celu jej zagospodarowanie.

Do czego można wykorzystać ciepło, które produkowane jest przez sprężarkę? Najpopularniejszymi rozwiązaniami w tym zakresie jest ogrzanie:

  • wody,
  • mieszkania lub biura – za pomocą centralnego ogrzewania.

Dlaczego warto wykorzystywać wymienniki ciepła w sprężarkach śrubowych?

Jak podkreśla specjalista z firmy P.U.H. UNIGOODS KRYŃSCY I WSPÓLNICY SPÓŁKA JAWNA:

Zastosowanie wymienników ma przede wszystkim wymiar ekonomiczny. Umożliwiają spore oszczędności, co jest jedną z ich największych zalet, ale oczywiście nie jedyną. Innym bardzo ważnym aspektem jest troska o środowisko naturalne. Takie zagospodarowanie energii, która do tej pory bardzo często była marnotrawiona, jest przede wszystkim działaniem ekologicznym. Dzięki niemu znacznie zmniejszona zostaje emisja gazów cieplarnianych, co w kontekście współczesnego zagrożenia środowiska jest bardzo ważne – dodaje.

Odzysk ciepła dopasowany do indywidualnych potrzeb

Montaż wymienników ciepła w sprężarkach śrubowych warto zlecić specjalistycznej firmie, która ma w tym zakresie większe doświadczenie. Należy zauważyć, że tego typu rozwiązanie może być w pełni dopasowane do potrzeb każdego klienta. Przed decyzją dotyczącą wyboru wykonawcy zlecenia warto zapoznać się z opiniami jej pozostałych klientów w sieci lub sprawdzić posiadane przez firmę certyfikaty jakości, które są najlepszym potwierdzeniem umiejętności jej specjalistów.

Coraz częściej zdarza się, że z montażu wymienników ciepła korzystają mniejsze i większe firmy. Szczególnie w przypadku tych drugich wykorzystanie nowoczesnych technologii może mieć kluczowe znaczenie. Jak już wcześniej zauważono, wymienniki ciepła pozwalają obniżyć koszty związane z ogrzewaniem wnętrza. W tym momencie można wyobrazić sobie wielkie hale produkcyjne lub magazynowe, w których prace prowadzone są przez cały rok i konieczne jest ich ogrzewanie. Pozyskana dzięki wymiennikom ciepła energia może być wykorzystana właśnie w tym celu. W skali roku są to ogromne ilości ciepła, które przekładają się na równie duże oszczędności.

śr. ocena 5 / głosów 5