Zastosowanie systemu komunikacji bezprzewodowej.

Komunikacja bezprzewodowa we współczesnym świecie znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i w wielu branżach przemysłowych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom komunikacja jest możliwa nawet tam, gdzie nie ma najmniejszych szans na poprowadzenie kabla. Poznaj przykłady praktycznego zastosowania systemów komunikacji bezprzewodowej i sprawdź, na czym ona polega.

Komunikacja bezprzewodowa

Obecnie problemy z poprowadzeniem kabla lub brak takiej możliwości nie stanowi problemu. Z pomocą przychodzą nowe technologie i oferują nam rozwiązania na miarę potrzeb i czasów. Systemy komunikacji bezprzewodowej oprócz wyżej wymienionych przypadków, doskonale się sprawdzają także w aplikacjach, w których doprowadzenie przewodu zasilającego nie jest praktyczne.

Skoro nie ma kabli, to jak taki system jest zasilany? W popularnych i powszechnie wykorzystywanych systemach zasilanie zapewniają baterie liniowe lub energia jest pobierana dzięki połączeniu kolektora słonecznego z akumulatorem. Taki sposób zasilania pozwala na pracę przy wykorzystaniu bezawaryjnego źródła, które z powodzeniem jest w stanie obsłużyć cały węzeł komunikacyjnych wraz z czujnikami takim jak np. czujnik temperatury czy wilgotności, które także wchodzą w jego skład. Ponadto na rynku dostępne są czujniki stworzone z myślą o takich systemach i pobierające bardzo mało mocy. Czujniki takie mogą być również zasilane tylko w tych momentach, które uznamy za bezwzględnie konieczne.

Komunikacja bezprzewodowa w praktyce

Rozwiązanie, jakie stanowią systemy komunikacji bezprzewodowej, są szeroko wykorzystywane w wielu różnego rodzaju gałęziach współczesnego przemysłu. Przesyłanie sygnałów bez użycia kabli powszechnie stosowane jest w aplikacjach, które służą do monitorowania temperatury zaworów w elektrowniach oraz odpowiadają za kontrolę pomp i przepływu. Powszechnie używane są również podczas procesów kontrolujących poziomy znajdujących się w zbiornikach substancji.

Gdzie jeszcze możemy się spotkać z systemem komunikacji bezprzewodowej? Zapytaliśmy o to eksperta, naszego rozmówcę z firmy PG SYSTEMS, która oferuje nowoczesne rozwiązania z zakresu komunikacji bezprzewodowej:

Rozwiązanie, jakim jest bezprzewodowa komunikacja, umożliwia przesyłanie sygnałów z elementów ruchomych maszyn w przemyśle samochodowym. Doskonale służy także w systemach, wykorzystywanych do wykrywania pojazdów czy do przeprowadzających kontrolę pojazdów sterowanych AVG. Świetnie sprawdza się w procesach kontroli temperatury łożysk silnikowych oraz przy obróbce różnego rodzaju materiałów. Wreszcie ważną rolę ogrywa w ochronie ogrodzeń i w rolnictwie, gdzie umożliwia sprawne sterowanie systemem nawadniania.

śr. ocena 5 / głosów 5