Zastosowanie prowadnic liniowych

Czy wiesz, że prowadnic liniowych można używać zarówno w systemach transportu, jak także w maszynach pomiarowych? Dobór odpowiedniego systemu zależy od tego, co chcemy osiągnąć – czy zależy nam na precyzyjności, jakości, a może najważniejsza jest prędkość? Sprawdź, w jaki sposób można korzystać z prowadnic liniowych.

Czym jest prowadnica liniowa?

Składa się z szyny profilowej, wózka tocznego oraz umieszczonych między nimi kulkami łożyskowymi, których celem jest umożliwienie swobodnego i płynnego ruchu. Prowadnice zmniejszają tarcie, odznaczają się dokładnością, a także wysoką jakością. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów, które pozwalają jednocześnie na uzyskanie dużej prędkości przy zachowaniu płynności i precyzyjności ruchu. Coraz chętniej wykorzystywane są systemy niewymagające smarowania, a zapewniające niezawodność nawet w dużym zapyleniu. Istotne jest wybranie profesjonalnego producenta prowadnic, który zapewni nam ich długie i niezawodne działanie, a także zaproponuje prowadnice o znakomitych parametrach i wysokim okresie eksploatacji. Jak dodaje przedstawiciel firmy Vento: Nasza oferta bogata jest w produkty najwyższej jakości, pochodzące od uznanych producentów. Cały nasz asortyment dobierany jest ze szczególną starannością, tak, by zapewnić Państwu niezawodne produkty. Dla Państwa potrzeb w zakresie ruchu liniowego dostarczamy prowadnice liniowe i mechanizmy śrubowe THK, Nippon, Bearing, Bosch Rexroth, INA oraz Hiwin.

Zastosowanie

Prowadnice – w zależności od określonego typu – mogą mieć różne zastosowanie:

  • w urządzeniach automatyki przemysłowej (zapewniają zwiększenie dokładności i prędkości);
  • w drzwiach przesuwnych;
  • w produkcji narzędzi maszynowych;
  • w systemach transportowych w budownictwie;
  • w urządzeniach elektronicznych i medycznych;
  • w procesie produkcji wagonów kolejowych;
  • do urządzeń rozrywkowych.

Nowoczesne prowadnice liniowe zapewniają niski poziom szumów, dlatego mogą być stosowane w różnych powierzchniach. Okres eksploatacji jest zależny od obciążenia prowadnic, temperatury, prędkości ślizgania, a także okresu działania. Czynnikiem ograniczającym mogą być zanieczyszczenia oraz korozje.

śr. ocena 5 / głosów 2