pompa-rootsa

Zastosowanie pomp Rootsa

Pompy Rootsa to sprężarki najczęściej wykorzystywane do przetłaczania cieczy lub gazu. Zaliczane są do pomp rotacyjnych. Ich nazwa pochodzi od nazwiska wynalazców. Są powszechnie używane, gdyż mają zastosowanie w wielu branżach m.in. w przemyśle, produkcji i farmacji. Czym właściwie jest pompa Rootsa? Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie oraz z czego to wynika?

Pompa Rootsa – co to jest?

Pompa Roots’a, nazywana również sprężarką z wirującymi tłokami, to pompa rotacyjna. Sprężanie gazu w tego rodzaju pompie następuje w wyniku zazębiania się tłoków, które tworzą zamknięte przestrzenie i zmniejszają objętość w wyniku przemieszczania się ich z części ssawnej do tłocznej. Nazwa sprężarki pochodzi od nazwiska jej wynalazców, a mianowicie Philandera Higleya Rootsa oraz Francisa Mariona Rootsa. Pompa Rootsa ma dwa wirniki, które działają w przeciwnych kierunkach. Jeśli sprężarka powinna charakteryzować się regularnym przepływem gazu, to często stosuje się wirniki mające dwa lub trzy skrzydełka.

Z czego wynika szerokie zastosowanie pompy Rootsa?

Pompa Rootsa ma szerokie zastosowanie z kilku względów. Przede wszystkim jest to pompa, która może pracować w różnych parametrach próżni. Sprawdzi się jako pompa próżniowa pracująca zarówno przy niskiej próżni, jak i w układach wysokopróżniowych. Często wykorzystywana jest również do montażu w rurociągach, gdzie pracuje w charakterze silnika – niezależnie, czy przepływa przez niego ciecz, czy gaz.

Zgadza się, pompy Rootsa nierzadko wykorzystywane są do przetłaczania cieczy lub gazu. Dzieje się tak dlatego, że przy niewysokim stężeniu mogą przetłoczyć naprawdę duże ich ilości – podkreśla specjalista z firmy GRADOS z Warszawy.

Szczegółowe zastosowanie pompy Rootsa

Sprężarka z wirującymi tłokami (pompa Rootsa) znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Z powodzeniem można ją stosować m.in. tam, gdzie wymagane jest zwiększenie wydajności oraz polepszenia próżni. Dlatego też pompy Rootsa często wykorzystywane są tam, gdzie pompy łopatkowe olejowe oraz pompy z pierścieniem cieczowym są mało wydajne. Te sprężarki mają wiele innych cech, które również przyczyniają się do ich powszechności. Oprócz różnego typu wykonania standardowego są również odporne na działanie gazów korozyjnych oraz wybuchowych. Dlatego też często stosowane są m.in. w zakładach chemicznych, oczyszczalniach ścieków, przemyśle i w produkcji. Znajdują także zastosowanie: podczas mieszania cieczy, napowietrzaniu (w tym napowietrzaniu zbiorników wodnych), separatorach tłuszczu oraz w pneumatyce. Pompy Rootsa używane są także w branżach medycznych, m.in. w farmacji i szpitalach. Sprężarki swoje zastosowanie znalazły także w ośrodkach badawczych uczelni wyższych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków.

śr. ocena 5 / głosów 4