lasery liniowe

Zastosowanie laserów liniowych. Podstawowe informacje

Lasery liniowe – zwane też laserami krzyżowymi – to nowoczesne instrumenty pomiarowe, służące do wyznaczania poziomów, pionów i linii prostych na ścianach. Narzędzia tego typu sprawdzają się zwłaszcza przy pracach remontowych, takich jak montaż sufitów podwieszanych, parapetów, układanie kafli i tapet.

Jak to działa?

Zasada działania laserów liniowych jest bardzo prosta. Odpowiednio skalibrowane urządzenia generują wiązkę laserową. Lasery są ustawiane w taki sposób, aby padające na ścianę linie tworzyły krzyże z ramionami przecinającymi się pod kątem 90°. Powstały układ laserowy ułatwia orientację przestrzenną i planowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów budowlanych, okien czy ścian działowych.

Większość laserów krzyżowych posiada cechy samopoziomujące.

Dzięki nowoczesnej technologii kompensatorów magnetycznych, przyrządy laserowe samoistnie ustawiają i korygują linie, bez konieczności poziomowania ręcznego – komentuje ekspert firmy Satell-Cad Polska, prowadzącej sprzedaż laserów liniowo-krzyżowych i innych sprzętów pomiarowych dla budownictwa.

O czym pamiętać, wybierając laser?

Wybierając laser, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Najważniejszy z nich to wielkość pomieszczenia, w którym będą wykonywane prace. Do naświetlania małych pokoi wystarczą lasery krzyżowe o standardowej rozpiętości kątowej wiązki. Przy pracy na rozleglejszym obszarze (np. na sali gimnastycznej), konieczne okażą się urządzenia o większym zakresie wyświetlania.

Na równi z wielkością pomieszczenia, stawiana jest kwestia jego właściwego oświetlenia. Na obszarach o dużym nasłonecznieniu, mogą wystąpić problemy z widocznością lasera.

W takich sytuacjach najlepiej zainwestować w przyrząd z zieloną wiązką lub z odbiornikiem laserowym. Ułatwi on wyznaczenie przebiegu wiązki, sygnalizatorów dźwiękowych i graficznych – objaśnia specjalista Satell-Cad.

Akcesoria dodatkowe

Przykład odbiornika laserowego pokazuje, jak istotne jest skonfigurowanie lasera liniowego z odpowiednim zestawem akcesoriów. Co zatem przyda się nam w pracach? Na pewno warto zainwestować w uchwyty ścienne, statywy rozporowe i trójnożne z uchylnymi głowicami, służące do optymalnego ustawienia lasera, zwłaszcza przy wyznaczaniu linii skośnych.

śr. ocena 6.3 / głosów 4