kosiarka-rotacyjna

Zastosowanie kosiarek rotacyjnych tarczowych Krone

Praca w polu, czy na łące, już dawno przestała nam się kojarzyć z narzędziami ręcznymi i trudno sobie wyobrazić ścinanie zielonek na potężnych areałach przy pomocy zwykłej kosy. Producenci maszyn rolniczych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzą coraz doskonalsze urządzenia. W naszym artykule skoncentrujemy się na kosiarkach znanego producenta Krone – a konkretniej na kosiarkach rotacyjnych tarczowych ActiveMow, które gwarantują koszenie na najwyższym poziomie.

Charakterystyka ogólna kosiarek ActiveMow

Katalogi producenta Krone zostały opracowane w taki sposób, by nawet osoba, która nie ma z rolnictwem nic wspólnego, mogła poznać ogólną i szczegółową charakterystykę poszczególnych maszyn. W pierwszej kolejności dowiadujemy się, że kosiarki rotacyjne tarczowe ActiveMov posiadają boczne zawieszenie belki tnącej z ogromnym zakresem wahań. Łąka, czy pastwisko nie musi być idealnie równe, by ścinać zielonki na zadanej wysokości, bez uszkadzania darni, czy zanieczyszczania ścinanych roślin ziemią. Kosiarka zapewnia zoptymalizowany nacisk dzięki szybko reagującym sprężynom naciągowym. Regulacja nacisku odbywa się za pomocą segmentu z otworami, bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi. Do mocowania noży służą wygodne szybkozłącza, a tarcze tnące zabezpieczone są specjalnie opracowanym systemem SafeCut INSIDE. Bardzo ważna jest także kwestia wygodnego transportu kosiarki, która w czasie przewożenia uniesiona jest w stronę osi ciągnika – zapewnia to bardzo dobrą widoczność. W takiej samej pozycji możemy też parkować (przechowywać) kosiarkę. Stoi w pionie na łapach podporowych, dzięki czemu oszczędzamy miejsce.

Belka tnąca, której można zaufać

Belka tnąca jest precyzyjnie obspawana dookoła – mówi nam przedstawiciel dystrybutora maszyn rolniczych Krone, firmy Agromix z centralą w miejscowości Radzyna. Już na pierwszy rzut oka wygląda na solidną i szczelną. Taka też jest. Co więcej, ma zapas smaru na cały okres eksploatacji. Belka jest zamknięta i bezobsługowa, a dzięki specjalnym technologiom oczyszczania podczas produkcji możliwe jest smarowanie na cały okres eksploatacji. Odchodzi konieczność wymiany oleju co jakiś czas. Napęd satelitarny z dużymi kołami zębatymi jest trwały, a praca z kosiarką jest bardzo spokojna. Duże koła walcowe posiadają do 59 zębów, które przenoszą główne siły napędowe aż do końca belki tnącej. Kosiarka nie ma trzewika wewnętrznego, więc koszenie odbywa się bez zakłóceń.

A jak wybrać idealną kosiarkę rotacyjną tarczową dla siebie? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na szerokość roboczą oraz związaną z nią liczbę tarcz tnących i sprawdźmy wydajność powierzchniową. Jeżeli mamy wątpliwości, warto zwrócić się o pomoc do fachowców – dystrybutor maszyn rolniczych z pewnością pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

śr. ocena 5 / głosów 4