Zastosowanie dyrektywy ATEX w radiotelefonach

Radiotelefony są profesjonalnymi urządzeniami radiokomunikacyjnymi, które mają zastosowanie w wielu branżach. Są one często narażone na pracę w bardzo trudnych warunkach, również w strefach zagrożonych wybuchem, dlatego istotne jest, aby spełniały pewne wymagania zdefiniowane przez dyrektywę Unii Europejskiej – ATEX. Sprawdźmy, na czym ona polega i gdzie można zaopatrzyć się w radiotelefony z takim rozwiązaniem.

Na czym polega dyrektywa ATEX?

Wszelkie produkty, które są przeznaczone do pracy w obszarach zagrożonych wybuchem, muszą spełniać odpowiednie wymagania. Dotyczą one bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a zamieszczone są w dyrektywie ATEX sporządzonej przez Unię Europejską. Każdy radiotelefon ATEX powinien przejść procedury oceny zgodności obejmujące dwa aspekty. Należą do nich: projekt i faza produkcji wyrobu – ocena jego konstrukcji oraz zgodność z typem weryfikowanym podczas oceny konstrukcji.

Podział produktów ze względu na poziom zabezpieczeń

Poziom zagrożenia oraz środowisko, w jakim radiotelefon będzie używany, można odczytać ze specjalnej tabeli, która dzieli urządzenia na dwie grupy. W grupie I znajdują się urządzenia, które przeznaczone są do użytku w podziemnych częściach kopalń oraz w ich instalacjach powierzchownych zagrożonych występowaniem pyłu węglowego oraz metanu. Do grupy II zalicza się urządzenia, które używane są w innych niż wyrobiska górnicze miejscach, zagrożonych występowaniem atmosfer wybuchowych.

Owe grupy są podzielone na kategorie, które odzwierciedlają poziom zabezpieczenia oraz możliwości pracy w danej strefie. Strefa zagrożenia wybuchem lub pożarem oznaczona jest jako EX i mogą w niej pracować jedynie urządzenia kategorii M1, które znajdują się w grupie I.

Gdzie można zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia radiokomunikacyjne?

Antywybuchowe radiotelefony ATEX zarówno cyfrowe, jak i analogowe są dostępne w ofercie firmy AZSTUDIO, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze obejmującej doradztwo, sprzedaż, montaż oraz serwis radiotelefonów. Oprócz tego proponuje szeroki wybór akcesoriów do radiotelefonów (akumulatory, ładowarki, głośniki, mikrofony, anteny, pokrowce), interkomów motocyklowych oraz zestawów przenośnych z systemem Tourguide.

śr. ocena 10 / głosów 2