laser

Zastosowanie cięcia laserem w reklamie

Branża reklamowa cały czas się rozwija. Reklamy potrzebuje każda firma, która chce zaistnieć na rynku i wybić się z konkurencji. Agencje zajmujące się przygotowywaniem materiałów reklamowych, proponują swoim klientom cięcie laserem. Na czym polega ta usługa i w jaki sposób jest wykorzystywana? Przyjrzyjmy się bliżej obróbce laserowej.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserem jest zastosowaniem gorącego promienia lasera w celu ogrzania określonych miejsc i przerwania ich ciągłości. Służy temu urządzenie zwane ploterem laserowym. Cała moc lasera skupia się na kolejnych punktach, aby dokładnie wyciąć wcześniej zaprojektowany kształt. Laser pozwala również na grawerowanie znaków na powierzchni produktów. Wycinanie z kolei jest przepaleniem materiału na wylot, którego efektem jest uzyskanie pożądanych efektów. Obróbka laserem jest wykorzystywana m.in. w reklamie. Dlaczego korzystają z niej firmy działające w przemyśle poligraficznym?

Przykłady zastosowania cięcia laserem w reklamie

Cięcie laserem w reklamie pozwala przygotowywać różnego rodzaju materiały reklamowe, o dowolnych kształtach i z materiałów dowolnej grubości. Co za tym idzie, wykorzystanie plotera laserowego pozwala wykonać m.in.:

  • Materiały opakowaniowe,
  • Logotypy i znaki reklamowe,
  • Wizytówki,
  • Teczki i papiery firmowe,
  • Wzory na gadżety reklamowe,
  • Tablice reklamowe,
  • Szyldy,
  • Podświetlane reklamy i ekspozytory,
  • Displeje sklepowe,
  • Ścianki pop-up,

Lista możliwości jest długa. Wszystko zależy od zlecenia klienta i ewentualności zastosowania cięcia laserem.

Jakie materiały można poddać obróbce laserowej?

Jedną z głównych zalet obróbki laserowej jest możliwość cięcia rozmaitych materiałów, zarówno tych giętkich, jak i tych sztywnych. Do odpowiednich materiałów giętkich zaliczają się m.in.: karton, tektura falista, guma, folia poliestrowa i poliwęglanowa, poliester, dywan, płótna i tkaniny, w tym bawełna. Materiały sztywne, z którymi poradzi sobie ploter laserowy, to np.: akryl, pianka, drewno, MDF, sklejka, polistyren, fornir oraz pleksiglas i szkło.

Zalety cięcia laserem

Jakie są zalety cięcia laserem, poza możliwości obróbki wielu materiałów? To zagadnienie przybliży nam nasz rozmówca, właściciel Pracowni Reklamy Wizualnej K.O.T. z Wrocławia:

Obróbka laserem wiąże się z najwyższą precyzją wycinania i możliwością przygotowania takich samych produktów (powtarzalność wykonywanych elementów). Materiały w taki sposób wykonane nie wymagają dalszej obróbki. Jeśli laser wykorzystujemy do grawerowania powierzchni, możemy mieć pewność trwałego znakowania. Jest to technologia bezdotykowa, łatwa w obsłudze i ekonomiczna, dlatego nadaje się do zastosowania nawet przy krótkich partiach produkcyjnych.

śr. ocena 5 / głosów 4