Zasady montażu kotłów

Głównym zadaniem kotła jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, a zatem należyte ogrzewanie domu. Aby urządzenie mogło właściwie spełniać swoją rolę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiedniego modelu kotła. Równie istotny jest sposób jego montażu. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta moc grzewczą?

Charakterystyka kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe to tanie, a jednocześnie efektywne urządzenia grzewcze. Producenci starają się, aby ich użytkowanie było jak najprostsze i przyjazne dla otaczającego nasz środowiska. Na rynku jest tak szeroki wybór kotłów, że trudność może sprawić wybór konkretnego modelu. Wyróżnia się kotły ze spalaniem górnym oraz dolnym, charakteryzujące się większą sprawnością przy spalaniu drewna.

Montaż kotłów na paliwa stałe

Przy montażu kotłów na paliwa stałe należy kierować się podstawowymi zasadami, a przede wszystkim zaleceniami producenta. Należy podłączyć urządzenie do istniejącej instalacji grzewczej oraz spalinowej. Konieczne jest zamocowanie uzbrojenia hydraulicznego oraz zabezpieczającego. Do działania kotła wymagane jest także przyłączenie do instalacji elektrycznej. W niektórych przypadkach, w zależności od konkretnego modelu, może być potrzebne wykonanie instalacji uzdatniającej wodę albo też instalacji odpopielającej. W przypadku kotłów na paliwa stałe popiół jest skutkiem ubocznym spalania.

Gdzie montować kotły?

Kotły należy montować w odpowiednim miejscu, najlepiej w specjalnie przeznaczonej do tego kotłowni – mówi nasz rozmówca ze sklepu internetowego z piecami. Kotły powinno się umiejscowić na fundamencie 5 cm nad poziomem podłogi, stosując należyte zabezpieczenia. Trzeba też zachować odpowiednią odległość od ścian, w celu przeprowadzania prac konserwacyjnych. Trzymając się niniejszych zasad, montaż będzie przeprowadzony poprawnie.

śr. ocena 6.7 / głosów 3