Zasady konserwacji płyt poliwęglanowych/PCV

Płyty poliwęglanowe są stosunkowo nowym materiałem budowlanym, który od razu zyskał sobie duże uznanie i popularność. Poliwęglan charakteryzuje się świetnymi właściwościami mechanicznymi, termicznymi i estetycznymi, toteż znajduje niezwykle szerokie zastosowanie.

Płyty poliwęglanowe/PCV są lekkie, mają świetne parametry izolacyjne, a jednocześnie doskonale przepuszczają światło – mówi ekspert z firmy Scala Plastics. Cechy te sprawiają, że płyty poliwęglanowe stanowią poważną konkurencję dla szkła i w wielu wypadkach całkowicie je wypierają.

Charakterystyka płyt poliwęglanowych/PCV

Choć płyty poliwęglanowe są niebywale lekkie, jednocześnie charakteryzują się dużą sztywnością. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. uderzenia. Stanowią świetną ochronę przed zimnem, tworząc solidną barierę izolacyjną, ale jednocześnie nie odcinają dostępu światła słonecznego. Łatwość obróbki (gięcie na zimno) i bezproblemowy montaż sprawiają, że konstrukcje z ich wykorzystaniem buduje się bardzo szybko.

Zastosowanie płyt poliwęglanowych/PCV

Wymienione wyżej właściwości płyt poliwęglanowych sprawiają, że są one materiałem chętnie stosowanym m.in. do budowy szklarni, wiat, wiatrołapów i zadaszeń. Świetnie sprawdzają się także jako świetliki oraz jako ściany zimowych ogrodów, czy zabudowy balkonów. Z płyt poliwęglanowych/PCV buduje się również wewnętrzne przegrody, takie jak ścianki działowe oraz podwieszane sufity.

Jak dbać o płyty poliwęglanowe

Konserwacja płyt poliwęglanowych/PCV nie należy do zadań trudnych. W czasie ich eksploatacji zaleca się okresowe czyszczenie przy użyciu letniej wody z dodatkiem zwykłych, delikatnych środków czystości, stosowanych na co dzień w domu. Do czyszczenia można użyć zwyczajnej gąbki.

Czego unikać

Nie zaleca się mocnego szorowania płyt za pomocą szczotek czy ostrych przedmiotów. Należy unikać preparatów zawierających środki ścierne oraz mocno alkalicznych, a także alkoholi i rozpuszczalników butylowych. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni płyt pokrytych warstwą zabezpieczającą przed promieniowaniem UV.

śr. ocena 5 / głosów 5