turbosprezarka

Zasada działania turbosprężarki

Pierwsza turbosprężarka została opatentowana na samym początku XX wieku, w 1905 roku, jednak dopiero kilkadziesiąt lat później zaczęto powszechnie stosować ten wynalazek w silnikach samochodów ciężarowych. Od lat 70-tych producenci aut osobowych stopniowo wprowadzają do swojej oferty coraz więcej modeli, wyposażonych w turbosprężarki – coraz więcej kierowców decyduje się również na późniejszy montaż tego urządzenia w serwisie. Czemu służy turbosprężarka i jak działa?

Zadania turbosprężarki

Moc silnika jest bardzo ściśle skorelowana z kilkoma jego parametrami – wielkością (a tym samym masą), oraz wydajnością, z jaką spala on mieszankę powietrzno-paliwową w komorach cylindrów. Łatwo zauważyć, że im większy silnik, tym większą mocą dysponuje, potężne silniki samochodów ciężarowych są w stanie udźwignąć znacznie większe obciążenia, niż silniki małych aut osobowych. Jednak proporcjonalny wzrost moc w stosunku do wielkości silnika następuje tylko do pewnego punktu – powyżej niego widać stopniowy spadek mocy, silnik sam w sobie staje się po prostu zbyt ciężki. Turbosprężarka jest urządzeniem, które pozwala znacznie zwiększyć moc silnika bez konieczności zwiększania jego rozmiarów.

Jak działa turbosprężarka?

Działanie silnika oparte jest, jak zostało wyżej powiedziane, na spalaniu pewnych dawek paliwa w komorach cylindrów – aby proces ten mógł zachodzić, potrzebny jest dostęp do odpowiednich ilość tlenu. Zbyt mała ilość tlenu w cylindrach sprawi, że paliwo nie będzie się spalać tak jak powinno i mimo jego dopływu do cylindra, wzrost mocy silnika będzie niewielki. Zatem należy dostarczyć do cylindrów więcej powietrza – właśnie to jest zadaniem turbosprężarki. Składa się ona z dwóch głównych elementów, którym zawdzięcza ona swoją nazwę, czyli turbiny i sprężarki. Elementy te połączone są ze sobą za pomocą wału. Turbina, (nazywana również gorącą stroną), wprawiana jest w ruch przy pomocy gazów wylotowych – to z kolei powoduje obrót sprężarki (znana też jako chłodna strona), która wtłacza większe ilości powietrza do układu dolotowego. Zwiększona ilość tlenu sprawia, że paliwo może być spalane wydajniej, a tym samym silnik zwiększa swoją moc. Aby turbosprężarka zachowała swoją sprawność, należy dbać o jej regularną konserwację – w naprawie tego typu urządzeń specjalizuje się firma Turboreg.

śr. ocena 4.8 / głosów 4