Zalety technologii Bag in box

Bag in box jest to kombinacja kartonu i folii tworząca szczególnego rodzaju opakowanie służące do przechowywania produktów płynnych i półpłynnych. Specjalny worek barierowy po zamknięciu zabezpiecza znajdujący się wewnątrz płyn przed działaniem tlenu. Z tego typu opakowaniami spotykamy się na co dzień; kupujemy w nich soki, napoje, mleko, chemię gospodarczą i tak dalej.

Alternatywa dla szkła i nie tylko

W jeszcze nie tak odległych czasach większość płynnych i półpłynnych produktów spożywczych i chemii gospodarczej rozlewano do opakowań wykonywanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych i do opakowań szklanych. Dlaczego zastąpiono je opakowaniami Bag in Box? Są dwie istotne tego przyczyny. Po pierwsze wszelkie produkty płynne i półpłynne, a w tym także żywnościowe zawierają najróżnorodniejsze substancje mogące wchodzić w reakcje chemiczne z pewnymi rodzajami tworzyw sztucznych. W produkcji żywnościowej takie sytuacje są oczywiście absolutnie niedopuszczalne. Technologia bag in box zabezpiecza przed takimi niepożądanymi skutkami, albowiem wnętrza wykonywanych w niej opakowań pokryte są neutralnym dla żywności tworzywem, tak zwaną folią barierową. Wielowarstwowa folia barierowa ogranicza do minimum dostęp powietrza, a przede wszystkim tlenu do wnętrza opakowania – mówi nam przedstawiciel producenta BAG IN BOX z Lublina.

Trwałość smaku i niewielki ciężar

Brak dostępu tlenu do opakowania wydłuża trwałość produktów spożywczych przy zachowaniu ich walorów smakowych bez stosowania zbędnych konserwantów. Drugim ważnym powodem wielkiej popularności, jaką cieszą się opakowania typu bag in box, jest ich mały ciężar w porównaniu do opakowań szklanych oraz łatwość ich napełniania i magazynowania. Do napełniania worków lub kartonów bag in box służą specjalne maszyny pakujące o bardzo dużej wydajności. Oczywiście do napełniania wszelkiego rodzaju soków, przecierów, koncentratów owocowych i warzywnych, mleka, słowem do wszystkich produktów żywnościowych stosowane są pakowaczki aseptyczne. Kartonowa osłona opakowania big box chroni je przed uszkodzeniami, a kształt prostopadłościanu pozwala oszczędzać powierzchnię magazynową. Opakowania tego typu można wielokrotnie otwierać i zamykać, co stanowi niewątpliwą wygodę dla konsumentów. Niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach ma ochrona środowiska naturalnego. Opakowania typu bag in box są biodegradowalne, a więc doskonale wpisują się także w działania proekologiczne.

śr. ocena 5 / głosów 4