regulator temperatury

Zalety stosowania regulatorów temperatury bezpośredniego działania

Regulatory bezpośredniego działania, czyli regulatory bez energii pomocniczej pobierają energię za pomocą czujnika z procesu regulowanego przy udziale układu pomiarowego. Jak są zbudowane i jakie posiadają zalety?

Do czego służą regulatory bezpośredniego działania?

Element pomiarowy, regulator, napęd oraz element wykonawczy, czyli wszystkie części regulatora bezpośredniego działania, najczęściej stanowią jedną całość. Stosuje się je do regulacji temperatury, ciśnienia, różnicy ciśnień, przepływu oraz poziomu. Można również spotkać wielofunkcyjne regulatory, które potrafią jednocześnie regulować różnicę ciśnień i przepływu wody sieciowej w węźle.

Rodzaje regulatorów temperatury bezpośredniego działania

Jednym z typów regulatorów temperatury jest termostat grzejnikowy wraz z zaworem grzejnikowym. Urządzenie sterujące składa się z czujnika temperatury, popychacza oraz zadajnika. Wykorzystuje się w nich różne zjawiska fizyczne, które zachodzą pod wpływem temperatury.

Podobne działanie oferują ograniczniki temperatury wody w instalacjach centralnego ogrzewania i cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku regulowana jest temperatura wody powrotnej w miejscu zamontowania ogranicznika. Regulatorem tego typu jest również urządzenie znajdujące się w żelazku, które pod wpływem temperatury zmienia swój kształt i przerywa obwód grzejnika w żelazku.

Zalety regulatorów temperatury bezpośredniego działania

Niewątpliwą zaletą regulatorów temperatury bezpośredniego działania jest prosta budowa oraz niski koszt. Są łatwe w obsłudze ze względu na to, że są wykonane z zaworami, które zamyka się lub otwiera przy wzroście temperatury, której pozycja może być ukośna, pozioma lub pionowa.

Utrzymują dzięki temu stałą wartość temperatury i zapewniają wysoką jakość regulacji, która nie potrzebuje udziału energii zewnętrznej. Ponadto, regulatory temperatury bezpośredniego działania nie wymagają konserwacji – zauważa ekspert z firmy Klimatech, która jest polskim przedstawicielem renomowanego niemieckiego producenta armatury przemysłowej ARI-ARMATUREN.

śr. ocena 5 / głosów 2