Zalety stosowania pomp ciepła

Budowa własnego domu wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji. Jedną z kluczowych kwestii jest ogrzewanie. Każde rozwiązanie, które jest dzisiaj dostępne, wiąże się z zaletami i wadami. Znalezienie optymalnego wyjścia wcale nie jest takie proste. Opcją, którą bez wątpienia powinniśmy wziąć pod uwagę, są pompy ciepła.

Charakterystyka pomp ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami działającymi w oparciu o cykl Carnota. Polega on na transportowaniu energii cieplnej pobranej z dolnego źródła i przekierowania jej do źródła wysokiego – tłumaczy nasz rozmówca z Hurtowni wentylacyjnej Centrowent. Przebieg energii jest sprzeczny z naturalnym kierunkiem, dlatego wymagane jest dostarczenie energii mechanicznej.

Zalety ze stosowania pomp ciepła

Zaletą stosowania pomp ciepła jest przede wszystkim możliwość równoczesnego ogrzewania domu i wody. Nawet 75. proc. energii można otrzymać za darmo, co oznacza duże oszczędności w porównaniu do ogrzewania opartego na energii elektrycznej, gazie czy chociażby oleju. Ponadto, pompy ciepła są przyjazne dla środowiska. Dlatego to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą dbać o przyrodę. Zdają sobie sprawę z ilości zanieczyszczeń i choć po części chcą im przeciwdziałać. Na instalację pomp ciepła można uzyskać dofinansowanie, co jeszcze bardziej zmniejszy poniesione koszty. Jednak nawet kiedy nie uda nam się zdobyć dodatkowych funduszy, poniesione opłaty związane z jej montażem szybko się zwrócą. To nadal nie koniec zalet. W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania, w tym przypadku nie podpisujemy umowy z żadnymi dostawcami. To zainstalowane pompy ciepłą zapewniają nam ciepłą wodę i ogrzewanie domu, a do tego są bardzo łatwe w konserwacji i praktycznie bezobsługowe. Dodatkowo latem – co zaskakujące – mogą służyć chłodzeniu pomieszczenia.

Rodzaje źródeł energii

Pompy ciepła mogą wykorzystywać różne rodzaje źródeł energii. To powietrze, woda oraz grunt. Bez względu na to, które z nich wybierzemy, będziemy mieć dostęp do zdecydowanie tańszej energii. Co najważniejsze zaś – wybierzemy przyjazne środowisku rozwiązanie, niewielkim kosztem uzyskując pożądane efekty.

śr. ocena 5 / głosów 6