Zalety pomp powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda jest źródłem czystej, zielonej energii cieplnej. W Polsce nie jest to często stosowane rozwiązanie ze względu na stereotypowe przekonanie, że nie sprawdza się w naszym klimacie. Nowoczesne konstrukcje radzą sobie jednak bardzo dobrze, a niskie koszty eksploatacji i szybki zwrot z inwestycji, skutecznie przekonują do nowoczesnych pomp osoby, które planują zmniejszyć koszty ogrzewania.

Zasada działania pomp typu powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda to pompa pozyskująca ciepło z powietrza i w efektywny sposób przetwarzająca je na energię potrzebną do ogrzewania wody użytkowej i domowej instalacji grzewczej. Wykorzystuje powietrze jako tak zwane dolne źródło ciepła, które pozwala ogrzewać budynek i wodę oszczędzając energię i chroniąc środowisko naturalne.

Pompy ciepła są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ w porównaniu z innymi źródłami ciepła, wykazują niższe koszty eksploatacji. Oprócz niskich kosztów wytwarzania energii cieplnej, dochodzą także znacznie mniejsze koszty konserwacji. Co więcej, pompa powietrze-woda jest „zimnym” czynnikiem grzewczym, dlatego nie wytwarza płomieni i nie stwarza zagrożenia pożarowego. Niemożliwe jest także ulatnianie się gazu, czadu albo wyciek oleju. To wszystko sprawia, że jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów ogrzewania.

Zimą grzeje, latem chłodzi

Wiele modeli pomp powietrze-woda można zastosować  do chłodzenia budynku latem, i jego ogrzewania zimą. Nowoczesne pompy mogą pracować efektywnie, w zależności od konstrukcji, przy temperaturze -15, -20, a nawet -25°C. Co więcej, w temperaturze ok -10°C współczynnik efektywności energetycznej COP większości nowoczesnych modeli wynosi od 2 do 3, co oznacza, że pompa produkuje dwa, trzy razy więcej ciepła, niż wynikałoby to ze zużycia prądu.

Pompa powietrzna nie wymaga też budowy dolnego źródła ciepła, dlatego można ją zamontować na każdej działce i nie trzeba przeprowadzać kosztownych robót ziemnych. Montaż urządzenia tego typu trwa około 2-3 dni, a jego całkowity koszt to mniej więcej 15-40 tys. złotych. To sprawia, że to bardzo atrakcyjny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania – wyjaśnia pracownik firmy SZAŁEK.

Pompy powietrzne pozwalają istotnie zmniejszyć  koszty ogrzewania domu, zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do sieci przesyłowej gazu ziemnego. Jest jednak jeden warunek – musimy odpowiednio dobrać urządzenie do naszego domu, w przeciwnym razie ogrzewanie będzie kosztowne i nieefektywne.

śr. ocena 5 / głosów 3