Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy jest najczęściej wykorzystywany do wykonywania wysokonakładowych wydruków. W ostatnich latach stał się najbardziej popularnym rodzajem drukowania. Przemawiają za nim niskie koszty oraz wysoka jakość wydruków. Na czym dokładnie polega oraz jakie są największe zalety druku offsetowego, dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest druk offsetowy

Druk offsetowy jest rodzajem druku pośredniego, co oznacza że obraz przenoszony jest na papier przy użyciu płaskiej formy drukarskiej i cylindrów z gumowym obciągiem. Przez to sam proces drukowania trwa nieco dłużej niż przy użyciu innych metod i wymaga poczynienia poważniejszych przygotowań (cały proces trwa około 3 dni). Przed rozpoczęciem wykonywania wydruków należy bowiem przygotować maszynę drukującą i kliszę, wykonać naświetlenie matrycy oraz przygotować oddzielną dla każdego koloru blachę i zadać na nie farby.

Z technicznego punktu widzenia istnieją dwa rodzaje druku offsetowego: druk arkuszowy oraz druk rolowy. W pierwszym rodzaju druku, podłożem wydruku są arkusze papieru. Do wydruku wykorzystuje się farby o wysokim współczynniku lepkości, które po naniesieniu na papier wsiąkają i utrwala się je poprzez polimeryzację. Z kolei w druku rolowym wykorzystuje się farby lejne, które są przenoszone na zwój papieru. Farba może być utrwalana również na dwa sposoby: na zimno (poprzez wsiąkanie) lub na ciepło (wsiąkanie oraz odparowywanie w wysokich temperaturach).

Kiedy warto się zdecydować na druk offsetowy?

Druk offsetowy najczęściej jest wykorzystywany do wykonywania dużych oraz bardzo dużych nakładów. Jak tłumaczy w rozmowie z nami specjalista z drukarni AA Print w Mikołowie: Największym poniesionym kosztem w druku offsetowym jest przygotowanie  i uruchomienie produkcji, które zwraca się dopiero przy drukowaniu dużej ilości materiałów. Tym nie mniej, jeśli nakład jest duży, tzn. na co najmniej kilkaset kopii, decyzja o zastosowaniu offsetu jest jak najbardziej słuszna. Inne formy druku, przede wszystkim druk cyfrowy opłaca się stosować tylko przy niewielkich nakładach.

Inną bardzo istotną zaletą druku offsetowego jest możliwy rozmiar wydruków. Przy wykonywaniu druku cyfrowego zazwyczaj mamy bowiem możliwość drukowania jedynie mniejszych obszarów (druk cyfrowy większy niż rozmiar B3, należy do rzadkości).

śr. ocena 5 / głosów 1