druk cyfrowy

Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na szybkim wykonaniu kopii dokumentów. W odróżnieniu od druku offsetowego, w druku cyfrowym nie ma konieczności wcześniejszego przygotowywania specjalnych matryc, dzięki czemu możemy bardzo tanio dokonywać wydruku nawet pojedynczych sztuk materiałów.

Na czym polega druk cyfrowy?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Grafixbis ze SzczecinaW druku cyfrowym korzysta się z materiałów dostarczanych w postaci danych komputerowych. Takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wydruków bezpośrednich, bez konieczności wykonywania wcześniejszych przygotowań. Dzięki temu wszystkie zlecenia są wykonywane bardzo szybko. Oprócz tego znaczący jest fakt, że druk cyfrowy pozwala na uzyskanie dużo lepszej jakości materiałów, niż te które otrzymujemy przy użyciu drukarek atramentowych.

Błyskawiczny czas realizacji

Największą zaletą druku cyfrowego jest błyskawiczny czas realizacji zlecenia. Jeżeli mamy potrzebę szybkiego wykonania wydruku, ta forma jest najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy zgłosić się do punktu oferującego tego typu usługi z materiałami zgranymi na pendrivie, płycie CD lub na skrzynce mailowej  i otrzymamy wydruk od ręki. Niektóre firmy zajmujące się wykonywaniem wydruków cyfrowych przyjmują również zlecenia przez pocztę elektroniczną, po które można się zgłaszać w dowolnie wybranym terminie. Druk cyfrowy umożliwia bowiem wykonanie bezpośrednich kopii z danych komputerowych, bez potrzeby wykonywania wcześniej prac przygotowawczych w postaci form drukarskich.

Niskie koszty małych nakładów

Druk cyfrowy polecany jest przede wszystkim do wykonywania nakładów małych i bardzo małych. Nie ma tu bowiem potrzeby wykonywania wydruków próbnych, ponieważ już pierwsza odbitka jest nakładowa. Jako, źródłem materiału do wydruku są dane komputerowe istnieje również możliwość personalizacji każdej kopii drukowanych dokumentów czy materiałów.

Możliwość uszlachetniania wydruków

W druku cyfrowym istnieje także możliwość wykorzystania różnorodnych podłoży oraz uszlachetnień materiałów. Wydruki cyfrowe, w razie potrzeby można wykonywać na papierze kredowym, satynowym, ozdobnym oraz innych papierach specjalnych. Można je także poddawać obróbkom introligatorskim, m.in. sztancowaniu, foliowaniu czy pokrywaniu lakierem UV.

śr. ocena 5 / głosów 6