wymiana-baterii

Wymiana baterii w telefonie krok po kroku

Jeszcze do niedawna baterie w telefonach komórkowych każdy użytkownik mógł wymieniać samodzielnie – wystarczyło zdjąć obudowę i wyciągnąć akumulator, a na jego miejsce włożyć nowy. Obecnie produkowane nowe modele są pozbawione tej możliwości, żeby wymienić baterię trzeba ją wymontować z urządzenia. W tym celu należy udać się do autoryzowanego serwisu. Jak wygląda cały proces wymiany?

Po pierwsze – zdjęcie obudowy

Obudowy nowoczesnych telefonów wykonywane są tak, by jak najlepiej chronić elektronikę znajdującą się wewnątrz – gniazda do kart SIM i kart pamięci umieszczane są na zewnątrz, dzięki czemu użytkownik nie ma potrzeby rozbierania telefonu za każdy razem, gdy chce wyjąć kartę. Zdjęcie obudowy w celu wymiany baterii wymaga użycia narzędzi (najlepiej plastikowych, by nie porysować telefonu) oraz odpowiedniej siły – nie należy jednak przesadzać, zbyt mocne siłowanie się z obudową może prowadzić do jej uszkodzenia.

Po drugie – odbezpieczenie baterii

Dawne baterie łączyły się z elektroniką telefonu za pośrednictwem styków – obecnie wyposażone są one w złącza na krótkim kabelku, które należy umieść w odpowiednim gnieździe. Żeby dostać się do gniazdka, koniecznie będzie zwykle odkręcenie dodatkowej obudowy, znajdującej się między podzespołami elektronicznymi, a obudową zewnętrzną. W tym celu można użyć zwykłego śrubokręta.

Po trzecie wyjęcie i wymiana baterii

Po odbezpieczeniu baterii, można ją wyjąć z telefonu. W wielu modelach pod baterią znajduje się taśma klejąca z wystającym na wierzch języczkiem.

Taśma ma dwa zadania – wyjaśnia przedstawiciel serwisu Magic PhoneMocuje baterię do telefonu, zaś jej języczek można wykorzystać do łatwiejszego wyciągnięcia baterii.

Po czwarte – nałożenie obudowy

Po umieszczeniu nowej baterii w telefonie i prawidłowym jej podłączeniu pozostaje tylko skręcić obudowę środkową i z powrotem nałożyć obudowę zewnętrzną. Pamiętajmy, że powyższy opis jest wyłącznie ogólny – w konkretnych modelach telefonów cały proces może wyglądać inaczej.

Wymiana w domu czy w serwisie?

Wymiana baterii to zadanie na kilkanaście minut, nowe akumulatory można zakupić przez internet. Należy jednak pamiętać, że samodzielna wymiana wbudowanej baterii sprawia, że automatycznie tracimy prawo do gwarancji na telefon. Producenci stosują pewne zabezpieczenia obudowy, uniemożliwiające nieautoryzowane otwarcie urządzenia. Ponadto sprawna wymiana baterii wymaga dużego doświadczenia i sprawności manualnej, w przeciwnym wypadku grozi uszkodzeniem telefonu. Dlatego jeśli nasz telefon szwankuje z powodu uszkodzonej baterii, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do serwisu posiadającego stosowne uprawnienia.

śr. ocena 5 / głosów 5