Właściwości i zastosowanie stali 16Mo3 i 15Mo3. Podstawowe informacje

Właściwości i zastosowanie stali 16Mo3 i 15Mo3. Podstawowe informacje
Stal kotłowa to stal chromowo-molibdenowa, przystosowana do pracy w podwyższonych temperaturach. Znajduje zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu (np. energetycznym), jak również przy produkcji profesjonalnych maszyn, narzędzi oraz urządzeń. Jakościowa stal kotłowa dzieli się na poszczególne gatunki, z których każdy posiada pewne specyficzne właściwości. Doskonały przykład w tym zakresie stanowi stal gatunków 16Mo3 i 15Mo3. Jakie ma cechy? Czym dokładnie się charakteryzuje? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Stal 16Mo3 i 15Mo3 – podstawowa charakterystyka

Stale 16Mo3 i 15Mo3 to gatunki żarowytrzymałe, zachowujące dobrą plastyczność oraz ciągliwość – zarówno na gorąco, jak i na zimno. Doskonale poddają się obróbce i gwarantują prostotę spawania przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod oraz materiałów spawalniczych. Dzięki wzmożonej obecności molibdenu (Mo), znajdują zastosowanie w warunkach podwyższonej temperatury. Obecność chromu (Cr) sprawia natomiast, że stal jest odporna na korozję w środowisku wydzielającej się pary wodnej. Stale kotłowe tego typu można efektywnie wykorzystywać w wysokiej klasy urządzeniach energetycznych oraz urządzeniach chemicznych, pracujących w temperaturach do 530°C (na przykład: kotły, turbiny, zbiorniki ciśnieniowe, jak również wszelakie rurociągi transportujące gorące ciecze).

Gdzie nabyć stal kotłową dobrej jakości?

O rzeczywistej wartości stali kotłowej decyduje w dużej mierze miejsce jej pochodzenia. Tylko stal sprowadzona z zaufanych źródeł – zaopatrzona w konieczne atesty i wszelkie dopuszczenia techniczne – gwarantuje satysfakcjonujące właściwości fizyczne oraz parametry mechaniczne i technologiczne. Doświadczonym dystrybutorem trudno dostępnych stali jakościowych jest firma POLMET z Tarnowskich Gór. POLMET to ponad dwadzieścia lat doświadczeń i obszerny katalog materiałów, obejmujący między innymi sprzedaż prętów okrągłych oraz płaskowników z rozmaitych gatunków stali – w tym opisanych przez nas szeroko stali żarowytrzymałych 16Mo3 i 15Mo3. Więcej informacji wraz ze szczegółową ofertą handlową można znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Są tam również podane niezbędne dane kontaktowe dla osób zainteresowanych nabyciem stali.

śr. ocena 3.5 / głosów 2