pierścienie

Właściwości i zastosowanie pierścienia Segera

Drobne i niedostrzegalne z zewnątrz elementy, których nazw nawet nie znamy, niepostrzeżenie ułatwiają nam życie i wspierają na co dzień. Małe niepozorne części urządzeń sprawiają, że mogą one działać bez szwanku. Jednym z takich elementów jest pierścień Segera. Jeżeli pierwszy raz widzisz tę nazwę – nie martw się. Spróbujemy Ci ją przybliżyć i pokazać, że każdy z nas korzysta z pierścienia Segera.

Czym jest pierścień Segera?

Inna nazwa pierścienia Segera (lub Seegera) to osadczy pierścień sprężynujący. Co kryje się pod tymi tajemniczymi słowami? Zapytaliśmy o to u źródła – w Firmie Handlowej Walor produkującej pierścienie Segera.

Pierścienie Segera to elementy chroniące przed przesunięciem osiowym. Towarzyszą takim częściom, jak: koła zębate, łożyska, tuleje i tarcze i są montowane na osiach oraz wałach. Dzięki pierścieniom osadczym obracają się one w jednej wyznaczonej osi, zgodnie z przeznaczeniem. 

Nazwa pierścienia Segera bierze swój początek w nazwie niemieckiej firmy Seeger-Orbis. Obecnie jest to Barnes Group Inc.’s Precision. Ten drobny element opatentowano początkowo jako Bolt Locking Device. Zrobił to Hugon Heiermann w roku 1927. Wyróżnia się dwa rodzaje pierścienia Segera odmienne pod względem kształtu – inny jest przeznaczony do otworów, a inny do wałków.

Jakie są właściwości i zastosowania pierścienia Segera?

W Polsce pierścień Seegera został opisany Normą Polską PN-M-85111:1981, jednak po jej wycofaniu nie wprowadzono nowej. Producenci mają więc pewną dozę swobody i mogą dostosowywać pierścienie osadcze do potrzeb swoich klientów. W przypadku wałów tworzy się pierścienie Segera o średnicy od 5 do 1000 mm, a dla pierścieni do otworów rozmiary wynoszą od 8 do 1000 mm.

Do montażu i usuwania pierścienia Segera używa się odpowiednich kleszczy. Umożliwiają one precyzyjne osadzenie pierścienia na wale lub umieszczenie go w otworze.

Pierścienie Segera stosuje się po to, aby zapobiegać osiowemu przesuwaniu się elementów pod wpływem wykonywanego przez nie ruchu obrotowego lub tocznego. Dzięki pierścieniom osadczym sprężynującym praca takich elementów, jak wały, osie czy łożyska jest przewidywalna i bezpieczna zarówno dla osób pracujących przy urządzeniach, jak i samych maszyn. Przesunięcie osiowe np. koła samochodowego mogłoby być zagrożeniem dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Pierścienie Segera zapobiegają uszkodzeniom, co nie tylko podnosi bezpieczeństwo, ale też wydłuża żywotność ruchomym elementów.

śr. ocena 5 / głosów 4