zastosowanie czujników kontaktronowych

Właściwości i zastosowanie czujników poziomu cieczy

Sprawna, niezawodna i dokładna kontrola poziomu cieczy to kwestia istotna nie tylko w przemyśle, ale również naszym codziennym życiu. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, między innymi czujniki kontaktronowe. Jak one działają i gdzie możemy się z nimi zetknąć?

Czym jest kontaktronowy czujnik cieczy i jak działa?

Czujniki kontaktronowe nazywane są również czasem czujnikami pływakowymi. -Obie nazwy pochodzą od elementów zamkniętych w obudowie czujnika – wyjaśnia przedstawiciel firmy Solid Link, specjalizując się w produkcji tego typu urządzeń – Elementy te to pływaka oraz kontaktrony, czyli wypełnione próżnią lub gazem obojętnym szklane kapsułki, w których zamknięte są dwa styki z materiału ferromagnetycznego. Pływak, w którym umieszczony jest magnes przesuwa się po prowadnicy wewnątrz czujnika wraz z zmianą poziomu cieczy – kiedy zbliża się do konkretnego kontaktronu, styki wewnątrz kapsułki zwierają się, co powoduje zmiany oporu elektrycznego wewnątrz urządzenia. Zmiany oporu są odbierane i przetwarzane przez układ elektroniczny – na podstawie tych danych możliwe jest uzyskanie danych na temat poziomu cieczy wewnątrz zamkniętego zbiornika.

Właściwości czujników pływakowych

Czujniki kontaktronowe posiadają szereg cech, które czynią z nich niezastąpioną aparaturę pomiarową. Wymieńmy kilka z nich:

  • Prostota konstrukcji – wewnątrz czujnika znajduje się tylko jeden ruchomy element, co do minimum ogranicza ryzyko zepsucia się urządzenia. Styki wewnątrz kontaktronów nie zużywają się i są aktywowane w wyniku oddziaływania pola magnetycznego – prawidłowo eksploatowany czujnik praktycznie nie ma szans, by się zepsuć i przestać działać.
  • Dokładność pomiaru – mimo prostej zasady działania, czujniki kontaktronowe umożliwiają wykonywane pomiarów na nawet kilkunastostopniowej skali
  • Niska cena – to kolejny atut wynikający z prostej konstrukcji urządzenia. Czujniki tego rodzaju są bardzo ciekawą alternatywą dla innych technologii pomiarowych.

Zastosowanie czujników kontaktronowych

Czujniki kontaktronowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są one do sygnalizowania poziomu cieczy w:

  • Ciepłownictwie – systemach klimatyzacyjnych oraz nawilżaczach powietrza
  • Sprzętach medycznych – np. sterylizatorach medycznych
  • Systemach wodnych – filtrach do oczyszczania i destylowania wody
  • W systemach basenowych do oczyszczania wody
  • W samochodach – w układach spryskiwaczy, zbiornikach paliwa i oleju

Oraz wielu, wielu innych.

śr. ocena 5 / głosów 1