Wentylacja z odzyskiem ciepła. Charakterystyka

Wentylatory z odzyskiem ciepła – zwane inaczej rekuperatorami – to funkcjonalne instalacje umożliwiające zmniejszenie strat ciepła, wynikających z wentylacji domu. Sposób działania rekuperatora jest bardzo prosty. Ogrzewa on świeże powietrze napływające do pomieszczeń przy pomocy ciepła, które te pomieszczenia opuszcza. Krótko mówiąc, rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji.

Dlaczego warto używać rekuperatora?

Wysokie koszty ogrzewania są w znacznym stopniu spowodowane stratami cieplnymi, powstającymi wskutek wentylacji pomieszczeń. Ciepłe powietrze zostaje usunięte i zastąpione napływającym powietrzem świeżym, które jednak wymaga ogrzania. Rekuperator pozwala zahamować nieekonomiczne procesy, zagospodarowując uchodzące ciepło i odzyskując je dla ogrzania powietrza nowego. Sprawność odzysku niektórych urządzeń osiąga poziom 90%, dzięki czemu wnętrza mogą być ogrzane naprawdę niskim kosztem.

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Standardowy rekuperator jest zaopatrzony w dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny – a także w odpowiedni wymiennik ciepła, w którym powietrze napływające ogrzewa się ciepłem powietrza wywiewanego.

Istoty element konstrukcji stanowią również filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Dzięki nim, domowe powietrze jest nie tylko właściwe ogrzane, ale też czystsze – komentuje ekspert Progress Klima, profesjonalnego dostawcy rozwiązań w zakresie klimatyzacji, wentylacji i osuszania.

Proces montażu wentylacji

Wentylację z odzyskiem ciepła najlepiej instalować w domach budowanych, jeszcze niewykończonych. Proces montażu wymaga doprowadzenia do pomieszczeń przewodów, którymi powietrze ma być nawiewane i wywiewane. Ich średnica z izolacją wynosi co najmniej kilkanaście centymetrów, przez co trudno ukryć je w pomieszczeniach już zaaranżowanych. Trzeba je więc zamaskować, poprzez odpowiednią zabudowę. Dobrym momentem na wdrożenie instalacji jest też generalny remont pomieszczeń.

Inwestycja godna rozważenia

Nie ulega wątpliwości, że montaż wentylacji z odzyskiem ciepła to korzystna inwestycja dla wszystkich właścicieli domów, którzy chcą uniknąć wysokich wydatków na ogrzewanie. Poza oszczędnością ekonomiczną (całkowite koszty i zapotrzebowanie na ciepło mogą zmaleć nawet o 20-30%), rekuperatory oczyszczają powietrze, usuwają nieprzyjemne zapachy, eliminują hałas i przeciąg – słowem, czynią pomieszczenia bardziej komfortowymi, co przekłada się na lepsze samopoczucie przebywających w nich osób. Czysta korzyść!

śr. ocena 5 / głosów 3