tlenek-wegla

W jakich przypadkach dokonuje się pomiarów stężenia tlenku węgla

Pomiar stężenia tlenku węgla obok serwisowania urządzeń i przeglądów jest obowiązkową czynnością, która zabezpiecza przed zatruciem czadem. Powinien być wykonywany regularnie przez specjalistyczne firmy świadczące usługi kominiarskie. Kiedy należy dokonywać pomiarów tlenku węgla? Kto jest szczególnie narażony na zatrucie czadem? Dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed jego szkodliwym działaniem.

Tlenek węgla – dlaczego jest groźny?

Tlenek węgla, inaczej czad, to niebezpieczny i silnie trujący gaz. Jest bezbarwny i bezwonny oraz stanowi trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Gdy dostanie się do układu oddechowego, szybko trafia do krwiobiegu, w którym wiążąc się z hemoglobiną szybko prowadzi do niedotlenienia tkanek. Do objawów zatrucia zalicza się ból głowy, mdłości, omdlenia, a w najgorszych przypadkach nawet śmierć. Niestety, w Polsce rocznie w wyniku zatrucia czadem umiera nawet 100 osób, a około 2000 zostaje poszkodowanych. Dlatego też, by zmniejszyć ryzyko zaczadzenia należy pamiętać o sprawdzaniu jego stężenia, instalacji detektorów tlenku węgla, a także regularnych przeglądach i serwisowaniu urządzeń oraz systemów grzewczych.

Kiedy należy dokonać pomiaru stężenia i jak go zrobić?

Pomiar stężenia tlenku węgla jest prosty i znajduje się w ofercie większości firm zajmujących się usługami kominiarskimi. Zagrożenie tlenkiem węgla jest realne, dlatego nie warto go lekceważyć i pamiętać, że do głównych źródeł zagrożenia zalicza się m.in. źle zamontowane urządzenia do ogrzewania i gotowania, wadliwe instalacje oraz brak właściwej wentylacji pomieszczeń. Dlatego też pomiary stężenia tlenku węgla powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku lub w zależności od potrzeb (np. wynikający z instalacji piecyka). Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw bądź materiałów palnych m.in. węgla, drewna i gazu ziemnego. Dlatego też pomiarów należy dokonywać w budynkach, w których znajdują się: kominki, piece (centralnego ogrzewania, kaflowe, gazowe), kotłownie, kuchenki gazowe, oraz ogrzewacze na butle gazowe propan-butan.

Przeprowadzane przez nas kontrole techniczne przewidują nie tylko pomiar stężenia tlenku węgla, ale również sprawdzenie szczelności przewodów kominowych, czyszczenie oraz sprawdzanie wentylacji – podkreśla specjalista z Zakładu Usług Kominiarskich w Piasecznie.

Warto podkreślić, że pomiaru stężenia czadu należy dokonać także po wymianie okien na nowe. Wynika to z faktu, że nowe okna są bardziej szczelne i mogą pogarszać wentylację, co ułatwia gromadzenie się tlenku węgla. Aby jednak w pełni zadbać o bezpieczeństwo to oprócz pomiarów oraz regularnych przeglądów i serwisowania sprzętu, warto także pamiętać o instalacji detektorów czadu. Tego typu urządzenia powinny być zainstalowane w pomieszczeniach, w których może wytwarzać się tlenek węgla oraz w takich jak np. sypialnia. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie groźnych konsekwencji jeszcze przed pojawieniem się objawów zatrucia czadem.

śr. ocena 5 / głosów 5