Rodzaje generatorów
Dostępne na rynku generatory ozonu możemy podzielić na:
- przedmuchowe (zasilane powietrzem atmosferycznym) – polecane do ozonowania pomieszczeń mieszkalnych, magazynowych lub kabin samochodowych;
- ciśnieniowe (zasilane tlenem, z zamkniętą komorą ozonową) – przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych i zapylonych.
W momencie zakupu lub wypożyczenia takiego urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam wybór odpowiedniego sprzętu. Jak dodaje przedstawiciel firmy Blue Planet: Produkujemy generatory ozonu dla serwisów klimatyzacji, serwisów samochodowych, myjni, firm sprzątających, firm osuszających budynki. Co nas wyróżnia wśród innych firm to jakość i wydajność naszych urządzeń, jak również profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Klienta.
Ozonatory do użytku domowego i samochodowego
Zazwyczaj staramy się systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Nie inaczej powinno być z samochodami. Ponieważ w większości korzystamy z klimatyzacji, nawyk otwierania okien odszedł do przeszłości. Może to prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów i pojawienia się bakterii. W związku z tym warto zdecydować się na dezynfekcję wnętrza samochodu. Do wyboru mamy dwie możliwości: skorzystanie z usług profesjonalnej firmy lub zakupienie generatora ozonu.
Rynek akcesoriów zarówno do użytku domowego, jak i samochodowego jest bardzo bogaty w generatory ozonu, które różnią się od siebie przede wszystkim ceną i wydajnością pracy (im jest ona większa, tym koszt staje się wyższy). Do zastosowania na mniejszych powierzchniach wystarczy ozonator o wydajności kształtującej się na poziomie 400-600mg/h. Istotne przy wyborze generatora jest także jego miejsce, bowiem możemy zdecydować się na zakup ozonatora wewnętrznego (mniejszy, umieszczany wewnątrz auta) lub zewnętrznego (stawiamy go na ziemi, a ozon dostarczany jest za pomocą przewodu).
Jak wygląda ozonowanie?
Przed rozpoczęciem ozonowania warto wysprzątać powierzchnię z kurzu i zabrudzeń. Następnie należy – w zależności od przeznaczenia – umieścić urządzenie w odpowiednim miejscu. Sam proces trwa zazwyczaj około 30 minut (czas dezynfekcji jest dokładnie określony w instrukcji obsługi danego urządzenia). Po jego przeprowadzeniu konieczne jest dokładnie wietrzenie pomieszczeń domu czy wnętrza pojazdu. Ozon poza tym, że usuwa bakterie i drobnoustroje z trudno dostępnych miejsc, to także eliminuje nieprzyjemne zapachy.