Jakie urządzenia wykorzystać do ogrzewania wody w basenie?

Własny basen wydaje się spełnieniem marzeń. Niestety, gdy już go mamy, okazuje się, że rzeczywistość nie jest tak piękna. Basen trzeba regularnie czyścić, a woda w nim daleka jest od ideału. Przede wszystkim – za zimna! Podejmujemy więc starania, aby w basenie było przyjemnie. Jeżeli marzymy o wodzie w temperaturze ciepłych mórz, musimy ją dogrzewać. Jakie są możliwości?

Metody konwencjonalne czy nowoczesne?

Basen odkryty jest obiektem sezonowym. W lecie woda będzie się nagrzewała dzięki promieniom słonecznym, jednak nie dla każdego będzie to satysfakcjonująca temperatura. Dlatego często szukamy sposobów na dogrzanie wody w basenie. Możemy użyć konwencjonalnych metod, takich jak kotły grzewcze, jednak jeżeli planujemy częste podgrzewanie wody, może się to okazać dość drogim rozwiązaniem. Dlatego wiele osób skłania się raczej ku odnawialnym źródłom energii. Są to przede wszystkim kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Warto wiedzieć, że pierwsze nagrzewanie wody w sezonie może zająć nawet kilka dni. Później potrzebne jest jedynie regularne uzupełnianie strat ciepła. Jakie są to straty, zależy od tego, w jaki sposób użytkujemy i zabezpieczamy obiekt.

Co lepsze do podgrzewania basenu? Pompa ciepła vs. kolektory słoneczne

Decyzję o tym, jaki sposób podgrzewania basenu będzie najlepszy, powinniśmy poprzedzić rozważeniem swoich oczekiwań. Jeżeli chcemy stałej temperatury, dobra będzie pompa ciepła.  Jej największą zaletą jest niezależność od promieni słonecznych. Może pracować tak długo, jak tego potrzebujemy, a temperatura zawsze będzie taka, jakiej właśnie chcemy. Ogrzewanie basenu pompą ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla osób oczekujących komfortu i kontroli nad temperaturą wody.

Kolektory słoneczne nie zapewniają aż takiej wygody, są jednak bardzo ekonomiczne. Niestety, ich działanie zależy od stopnia nasłonecznienia.

Dostępne są także inne metody, takie jak grzałki elektryczne. To rozwiązanie proponuje producent wyposażenia basenowego www.baseny-wodex.pl.

śr. ocena 7.9 / głosów 7