urzadzenia biurowe

Typy urządzeń biurowych

Żadne biuro – niezależnie od swej wielkości, ilości pracowników oraz branży, w której funkcjonuje – nie może obejść się bez pewnych sprzętów. Poza telefonami i komputerami, które znajdują zastosowanie również poza biurami, wymienić możemy kilka rodzajów urządzeń, które zbiorczo nazywa się sprzętem biurowym. Oto kilka z nich.

Niszczarka

Niszczarka, zgodnie ze swą nazwą, jest urządzeniem biurowym, służącym do niszczenia dokumentów. Niegdyś niszczarki przeznaczone były głównie do niszczenia dokumentów papierowych, obecnie dostępne na rynku są również urządzenia, które mogą ponadto niszczyć inne nośniki danych, np. płyty CD. Pozbywanie się w ten sposób nieaktualnych lub niepotrzebnych dokumentów, np. umów jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, zarówno firmy, do której owe dokumenty należą, jak i jej partnerów, klientów oraz kontrahentów. Dzięki nim możliwe jest zniszczenie dokumentów w sposób uniemożliwiający ich odczytanie przez osoby niepowołane, które mogłyby wykorzystać uzyskane informacje w celach przestępczych. Zgodnie z normą DIN 66399 istnieje siedem stopni bezpieczeństwa niszczarek – im wyższy stopień, tym mniejsze ścinki produkowane przez niszczarkę w procesie cięcia dokumentów. Stopień pierwszy przeznaczony jest do dokumentów niskiego ryzyka, zawierających dane wewnętrzne firmy – na poziomie siódmym znajdują się urządzenia do niszczenia dokumentów ściśle tajnych.

Telefaks

Potocznie nazywany również faksem lub faxem. Jest to urządzenie i usługa, umożliwiająca natychmiastowe przesyłanie za pośrednictwem łączy telefonicznych wiadomości w postaci nieruchomych obrazów graficznych – dokumentów, zdjęć, grafika, map i innych. Współczesne faksy umożliwiają wysyłanie wiadomości nie tylko między dwoma urządzeniami tego typu, ale również na wybrany adres poczty elektronicznej.

Kserokopiarka

Znana jest również jako kopiarka lub ksero. Jej zadanie to tworzenie kopii dokumentów i różnego rodzaju obrazów graficznych. Powszechnie stosowane są tak zwane urządzenie wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcje kserokopiarki, drukarki, skanera oraz faksu.

Producenci sprzętu biurowego

Na rynku funkcjonuje wiele uznanych marek, specjalizujących się w produkcji wysokiej klasy sprzętu elektronicznego – w tym urządzeń biurowych. Wśród czołowych przedstawicieli branży warto wymienić marki takie jak Canon, Samsung, Konica Minolta, Hewlett Packard, Toshiba oraz Sharp. Ich produkty znajdziemy w ofercie firmy HiCopy z Gdańska.

śr. ocena 5 / głosów 2